Szkodniki na borówce amerykańskiej uaktywniają się już na początku okresu wegetacyjnego. Istnieją larwy, które cały czas do osiągnięcia dorosłości spędzają od ziemią, obgryzając korzenie. Kto to taki? Opuchlaki. Możecie nawet nie wiedzieć, że to one szkodzą waszym krzaczkom: deformują liście, uszkadzają pąki kwiatowe czy obgryzają korzenie, co wpływa na plony. Podczas 3-4 lat borówka zaatakowana przez opuchlaki zamiera całkowicie. Jakie jeszcze szkodniki żerują na borówkach amerykańskich, jak rozpoznać, że macie na niej intruzów i jak z nimi walczyć? Poznajcie uniwersalny oprysk na gąsienice różnych owadów (motyli), które uwielbiają borówkę jeszcze bardziej niż my. 

Szkodniki i choroby typowe dla borówki amerykańskiej

Jaja zwójki czy bielinka pojawiają się na spodzie liści. Z nich wykluwają się gąsienice, które podgryzają liście. Gdy jest ich sporo, mogą one całkowicie ogołocić krzew z liści oraz przy okazji z zawiązek owoców. „Zjedzone” w ten sposób krzaczki do niczego już się nie nadają.

Żerowanie larw na borówce może osłabiać krzew i spowalniać jego wzrost, a jeśli rodzina szkodników jest już duża, może prowadzić do zamierania borówki. Najgorszą sławę mają gąsienice motyli i mszyce - to one atakują borówkę amerykańską najczęściej. Oprócz nich pojawiają się też wspomniane larwy opuchlaków, które żyją pod ziemią, w ukryciu. Tylko pogorszenie kondycji krzaczków świadczy o ich obecności, bo są one bardzo małe. Jaja mają ok. 1 mm średnicy. Młode larwy osiągają do 10 mm długości. Wiosną rosną do 1 cm i żerują w okolicy szyjek korzeniowych. Następnie zmieniają się w chrząszcze, które w charakterystyczny sposób wygryzają liście. Zobaczycie na nich dziurki w kształcie półksiężyca

Oprócz nich natknąć można się również na:

  • muszkę plamoskrzydłą
  • pryszczarka borówkowca
  • zwójkę różoweczkę
  • szpeciela pączkowego 
  • wciornastka ryżówka 

Szczególnie niebezpieczna jest muszka, ponieważ larwy żywią się rosnącymi owocami, w sezonie rośnie kilka pokoleń muszki, a owoce fermentują, gniją i są zainfekowane przez bakterie i grzyby. Owoców z krzaczków zajętych przez muszkę plamoskrzydłą nie należy już jeść. Trzeba ją zwalczyć, a w tym pomoże domowy oprysk na gąsienice z czosnku i cebuli. 

Warzywny oprysk na gąsienice

Oprysk czosnkowo-cebulowy jest znany wielu ogrodnikom. Stosuje się go również na mszyce, przędziorki czy mączliki. Szkodniki pojawiają się nie tylko na owocach, ale również na warzywach i domowych oraz ogrodowych kwiatach. Przygotujcie 2 wiadra. Do 1 wsypcie 200 g pokrojonej w plastry (może być z łupiną) cebuli, w drugim pokrojony czosnek wraz z łupiną. Do każdego wiadra wlejcie po 10 l wody i przykryjcie luźno warstwą gazy. Przełóżcie w ciemne miejsce na 5 dni. Po upływie tego czasu stosujcie oba opryski naprzemiennie, najlepiej w suchy i ciepły dzień bez opadów.

Oprysk na gąsienice zadziała również ochronnie, zabezpieczając przed grzybami i innymi szkodnikami. Stosujcie go wieczorem, po zachodzie słońca (by nie zaszkodzić pszczołom, które przez większość dnia pracują). Oprysk z czosnku odstraszy też przy okazji komary i kleszcze - owady nie znoszą jego zapachu, więc będą trzymać się z dala od waszego domostwa. Cebulowy oprysk nadaje się również do ochrony warzyw, w tym pomidorów, papryki i ogórków.