Nie ma nic przyjemniejszego niż długi sen w świeżej, dopiero co wysuszonej lub chociaż przewietrzonej pościeli. W wielu domach, szczególnie podczas mrozu dawniej wystawiało się pościel w oknie, do wywietrzenia. Taki widok współcześnie widuje się coraz rzadziej. Jeszcze rzadszy jest babciny środek do płukania. Sama pamiętam go z lat 90., ale już wtedy jego popularność już malała. Wydłuży on świeżość pościeli nawet dwukrotnie. Zanim sięgniecie po nasz kuchenny sposób, sprawdźcie, jak dbać o higienę pościeli - czy na pewno wymieniacie ją dostatecznie często i pierzecie w odpowiedni sposób.

Pranie pościeli - jak i co jaki czas to robić? 

Wietrzenie pościeli na mrozie pomaga pozbyć się roztoczy, ale nie wystarczy. Częste pranie pościeli jest konieczne - trzeba traktować ją jak część bielizny i z tego powodu powinna być regularnie zmieniana. W brudnej pościeli lęgną się roztocza, kurz, okruszki (jeśli zdarza wam się coś przekąsić na leżąco) i bakterie. Nieprane długo poszewki mogą prowadzić do częstszego przetłuszczania się włosów i problemów skórnych. Komplet pościeli powinno wymieniać się przynajmniej raz na 2 tygodnie, a latem, gdy pocimy się bardziej intensywnie, nawet częściej. 

Pościel bawełnianą czy flanelową pierzcie w temp. co najmniej 60 st. C. Pościel z delikatniejszych tkanin (satyny czy jedwabiu), pierzcie w temp. 40 st. C. Wyższa mogłaby ją zniszczyć. Sprawdźcie dokładne wskazówki na metce producenta. Zanim włożycie ją do pralki, wywróćcie ją na lewą stronę, i zapnijcie. Piorąc pościel, nie przeładowujcie bębna pralki. W przeciwnym razie nie wypierze i nie wypłucze się dokładnie. Ostatnie płukanie wykonajcie z użyciem krochmalu, babciną metodą, w wannie lub dużej misce, jeśli macie tylko prysznic. 

Krochmal - przepis jak dawniej 

Współcześnie półki w sklepach i drogeriach aż uginają się od różnych proszków, płynów do prania czy płukania, ale nie każdy może ich używać. Często są one przyczyną powstawania podrażnień na skórze i alergii. Uzupełnieniem do hipoalergicznego proszku będzie delikatny domowy płyn do płukania pościeli, który zrobicie z 1 kuchennego dodatku.

Wymieszajcie 2 łyżki skrobi ziemniaczanej w 1/2 szklanki wody. Następnie zagotujcie ok. 3 l wody w dużym garnku, wlejcie mieszankę ze skrobią i podgrzewajcie, mieszając, aż krochmal zgęstnieje. Powstały krochmal wlejcie do dużej miski, w której zmieści się pościel lub do wanny i dolejcie letniej wody. Wymoczcie w niej pościel przez 15 minut i suszcie jak zwykle. Nakrochmalona pościel będzie zdecydowanie dłużej świeża (nie będzie chłonąć brudu i potu tak, jak po płukaniu w zwykłym sklepowym płynie).

Jak kupić dobrą pościel?

Pościel powinna być wykonana z oddychających tkanin, szczególnie z bawełny o gramaturze 145 g/m2. Dzięki temu łatwiej będzie wam ją wyprasować i nie będzie się ona gniotła tak, jak pościele bawełniane o wyższej gramaturze. Jeśli wybierzecie pościel z kory, nie trzeba będzie jej prasować. Alternatywą może być pościel z włókna bambusowego, które jest antyalergiczne i ma właściwości termoregulacyjne. Zimą nie będzie wam w niej zbyt zimno, a latem za gorąco. Dobrymi tkaninami na pościel są też flanela i len.