W jadzie szerszenia znajduje się więcej toksycznych substancji niż w jadzie osy czy pszczoły. Ugryzienie szerszenia, niezależnie od tego, czy macie uczulenie na jad, czy nie, jest bolesne i wiąże się z pieczeniem, obrzękiem i zaczerwienieniem. Dodatkowo, użądlenie osy czy szerszenia może skutkować również wstrząsem anafilaktycznym, który może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, a nawet omdlenia. Wtedy trzeba wezwać pomoc. Osy i szerszenie oraz ich gniazda często znajdują się na strychach, w altankach, szopach i w okolicach domostw, w tym pod okapami dachów czy w opuszczonych budkach dla ptaków czy ulach. Skuteczne odstraszenie owadów jest ważne szczególnie, jeśli macie w domu małe dzieci. Sprawdźcie nasz sposób na osy i szerszenie: jak ograniczyć ryzyko pojawienia się ich wokół domu

Co przyciąga osy i szerszenie?

Owady bardzo lubią słodkie, kwiatowe i intensywne zapachy. Przyciągają je więc wszelkie lemoniady i słodzone napoje. Uważajcie, jeśli zostawiacie je na chwilę bez opieki - w szklance może być już osa lub szerszeń. Chętnie przylatują też do napojów z alkoholem. Przyciąga je też to samo, co pszczoły, w tym słodycze i ciasta. Osy i szerszenie lubią też mięso i dojrzałe owoce, a także intensywne perfumy. 

Owady przylatują też chętniej do domów, w których są jasne i jaskrawe tekstylia. Przyciągają je np. białe, żółte i pomarańczowe firanki. Lubią też kwiatowe desenie, które mylą z prawdziwymi kwiatami. 

Kuchenny sposób na osy i szerszenie

Wsypcie do szklanki 1 łyżeczkę całych goździków i zalejcie 1 szklanką wrzątku. Parzcie pod przykryciem przez ok. 10 minut. Następnie przecedźcie napar i przelejcie go do butelki ze spryskiwaczem. Spryskujcie codziennie framugi okien i firanki takim naparem. Intensywny zapach goździków, którego nie lubią osy i szerszenie, osadza się na tkaninie na długo.

Możecie też zaparzyć więcej takiej goździkowej herbatki, przelać ją do ozdobnej buteleczki i zanurzyć w niej drewniane patyczki, co jakiś czas zmieniając zanurzoną stronę. Domowy dyfuzor odświeży powietrze w domu, a przy okazji zapobiegnie niechcianym, latającym „gościom”. Przynajmniej 1 dyfuzor powinien znaleźć się na parapecie. Aby wzmocnić jego moc lub urozmaicić zapach, do takiego dyfuzora możecie dodatkowo dodać kilka kropel olejku cytrynowego, miętowego lub tymiankowego. 

Co zrobić, jeśli traficie na gniazdo szerszeni lub os?

Najlepiej nie pozbywać się go samodzielnie, bo można się narazić na atak rozwścieczonych owadów. Nie powinny tego robić szczególnie osoby uczulone na jad owadów. Jesteśmy od dziecka uczeni, że zajmuje się tym Państwowa Straż Pożarna lub OSP, ale nie każda tego typu interwencja jest obowiązkiem tych służb.

W większości przypadków, jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, gniazdo os lub szerszeni pomoże usunąć prywatna firma dezynsekcyjna. Mówi o tym art. 61 ustawy „Prawo budowlane”. Zgodnie z przepisami, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.

W budynkach użyteczności społecznej, publicznej (w tym urzędach, szpitalach czy szkołach) zajmuje się tym straż pożarna. Jeśli mieszkacie w bloku i zauważyliście takie gniazdo, poinformujcie o sytuacji administrację budynku lub spółdzielnię mieszkaniową. Powinny się one zająć problemem.