Im cieplejsze zimy, tym wcześniej kleszcze wracają do gry w chowanego z ludźmi oraz zwierzętami. Zaczynają poszukiwać kolejnych żywicieli, bo raz na jakiś czas trzeba coś zjeść. Te pajęczaki są w stanie wytrzymać bez pożywienia od roku nawet do 4 lat. Na kleszcze trzeba uważać z kilku powodów. Malutkie owady przenoszą groźne bakterie, które wywołują najpierw charakterystyczny rumień. Nieleczone ugryzienie prowadzi do poważnych problemów neurologicznych. Nie macie wpływu na obecność kleszczy w lesie, ale możecie się ich pozbyć z najbliższego otoczenia. Będą omijać wasze działki i ogródki, jeśli podacie im intensywny, warzywny wywar.  

Gdzie zwykle podziewają się kleszcze?

Poznajcie bliżej tego maleńkiego wroga. Kleszcze najbardziej aktywne są od świtu do 12.00, a następnie od 16.00 do zmroku. Najczęściej przebywają w zacienionych i wilgotnych, gęsto zarośniętych miejscach. Popularne żywopłoty i szpalery z tui w przydomowych okolicach to dla nich miejsce idealne.

Kleszcze czają się na krzakach i krzewach oraz na źdźbłach trawy, w przydomowych ogródkach, lasach i parkach. Temperatura nie ma dla nich większego znaczenia. Są wytrzymałe na głód i zimno. Aby wyginęły, na zewnątrz przez 2 miesiące musiałaby panować temperatura -10 st. C.

Jak atakuje kleszcz? 

Gdy atrakcyjny dla nich żywiciel (człowiek lub zwierzę) przechodzi obok i potrąca roślinę, kleszcz spada na skórę lub na ubranie. Następnie poszukuje dobrze ukrwionego miejsca z cienką, ciepłą skórą, gdzie łatwo się wbić. Wbitego w skórę kleszcza łatwo przeoczyć. To ciemna, lekko wystająca kropeczka z lekkim zaczerwienieniem dookoła. Aby ograniczyć ich wizyty we własnym ogrodzie czy na działce, warto zastosować kuchenny, skuteczny repelent. Składniki na antykleszczową miksturę do ogrodu odłożycie z surówki lub sałatki. 

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Wywar z cebuli i chrzanu do spryskiwania roślin w waszych ogródkach pomoże ograniczyć liczbę kleszczy wokół waszego domostwa. Warzywa mają intensywny zapach, który irytuje kleszcze i skłania je do przeprowadzki w inne okolice. Wywar warzywny na kleszcze stosuje się bez rozcieńczania, bezpośrednio na rośliny w waszym ogrodzie. Możecie nim spryskiwać również trawniki i krzewy. W nich również kleszcze lubią przebywać. 

Przepis na wywar warzywny na kleszcze

Składniki:

  • 100 g obranej cebuli
  • 100 g pokrojonego korzenia chrzanu
  • 5 l wody

Sposób przygotowania:

  1. Włóżcie do garnka warzywa i zalejcie je wodą.
  2. Zagotujcie i gotujcie pół godziny na wolnym ogniu.
  3. Wystudźcie i przecedźcie wywar.
  4. Przelejcie do butelki ze spryskiwaczem i pryskajcie nim rośliny w ogrodzie. 

Opryskiem z samego chrzanu możecie też pielęgnować drzewa owocowe (jabłonie, wiśnie, śliwy i czereśnie) w okresie kwitnienia. Wtedy zwiększcie ilość wody i chrzanu w przepisie. W 10 l wody gotujcie przez pół godziny 300 g chrzanu. Możecie wykorzystać zarówno korzenie, jak i liście czy pędy. Oprysk z chrzanu zapobiegnie brunatnej zgniliźnie.