Intensywne gotowanie przed świętami i w inne dni powoduje, że na ruszcie i palnikach osadza się mnóstwo tłuszczu, kurzu, brudu oraz resztek jedzenia. Nawet największym pedantom czasem coś kapnie na kuchenkę. Jeśli przekładacie czyszczenie rusztu i palników kuchenki w nieskończoność, wiedzcie, że to zła decyzja. Im dłużej brud będzie osiadał i im starszy będzie, tym więcej wysiłku potrzeba, by się ich pozbyć. Czyszczenie palnika kuchenki gazowej nie musi jednak być męczące. Mam na to sprytny sposób. 

Dlaczego czyszczenie palnika kuchenki gazowej jest tak ważne?

Wielu fanów innowacji w kuchni ceni indukcję i płyty elektryczne ze względu na łatwość czyszczenia. Sama do nich należę. Takie kuchenki łatwiej jest utrzymać w czystości na co dzień, a to duża zaleta. Brud z gładkiej powierzchni schodzi zdecydowanie łatwiej i szybciej niż z chropowatego często metalu. Tradycjonaliści z kolei zdecydowanie przedkładają nad nie klasyczne gazowe i elektryczne kuchenki z rusztem oraz metalowymi palnikami. Ich zdaniem zdecydowanie łatwiej jest je „wyczuć” podczas smażenia czy gotowania. Wiele osób, które o to pytam, mówi, że ich zdaniem indukcja czy płyta elektryczna nagrzewają się zdecydowanie wolniej. Dla nich przewodzenie energii przez sprzęt jest priorytetem. Czystość urządzenia powinna być jednak ważna dla wszystkich. 

Resztki jedzenia i tłuszczu zasychają i działają na kurz i brud jak magnes. Całość zastyga, przez co niektóre przypalenia trzeba niemal skuwać. Zamiast czekać, aż się to stanie, zajmijcie się czyszczeniem palników już teraz. Każdy kolejny raz będzie tylko łatwiejszy. Szczególnie, jeśli będziecie to robić regularnie. Palniki zaczną działać bezawaryjnie, a udrożnione dysze nie będą zużywać nadmiernej ilości energii. 

Jak wyczyścić palniki kuchenki gazowej?

Palniki, które wymagają czyszczenia, poznacie po kolorze płomienia. Zwykle są one niebieskie. Jakikolwiek inny kolor oznacza to, że trzeba je wreszcie umyć. Używam do tego kuchennej mikstury octu z wodą w proporcji 3:1 (3 części octu na 1 część wody, np. 300 ml octu na 100 ml wody). Ocet z wodą należy wcześniej podgrzać.

Przekładam palniki do miski z gorącą miksturą i odczekuję, aż mieszanka całkowicie wystygnie. Następnie szoruję je kulką z folii aluminiowej lub szczoteczką. Przyklejona spalenizna i tłuszcz zejdą bez trudu (kwas octowy wcześniej zdążył rozpuścić brud). Czyste palniki opłukuję w wodzie, wycieram i montuję z powrotem na kuchence.  

Jak wyczyścić dysze kuchenki?

Oprócz czyszczenia palników z zewnątrz, ważne jest też wnętrze samej kuchenki, a konkretnie dysze, które dostarczają gaz. Mają niewielkie otwory. Jeśli nie czyściliście ich od nowości, wkrótce mogą się zatkać - resztkami tłuszczu, kurzu i niewidzialnego gołym okiem brudu, który wytwarza się podczas gotowania. 

Dysze czyśćcie w wychłodzonej kuchence - odczekajcie, aż urządzenie wystygnie. Odłączcie też sprzęt od gazu i prądu. Następnie zdejmijcie korony i pokrywki palników. Odkurzcie dyszę odkurzaczem z najmniejszą końcówką. Następnie sięgnijcie po nieużywaną szczoteczkę do zębów, nałóżcie na nią odrobinę płynu do mycia naczyń i spieńcie. Pianą wyczyśćcie dyszę z zewnątrz, wytrzyjcie wilgotną ściereczką i osuszcie. 

Do udrożnienia dyszy wykorzystajcie miedziany drucik. Wystarczyć włożyć i wyjąć go kilka razy - tak, jakbyście czyścili butelkę specjalną szczotką. Po wyczyszczeniu i osuszeniu dysz można z powrotem podłączyć sprzęt do źródła energii.