Lata gotowania nauczyły mnie, by nie zalewać gorącej patelni zimną wodą. To podstawowa zasada. Wiele razy patelnia odkształcała mi się właśnie przez to, a dodatkowo zaczynała pękać. Odkształcona, postawiona na kuchence patelnia nie może rozprowadzić równomiernie ciepła. Gdy dno odstaje od rusztu czy nawet płaskiej indukcji, staje się to niemożliwe. Przypalone patelnie (i to z obu stron) również mi się zdarzały. Nie liczę, ile godzin spędziłam nad ich czyszczeniem, ale po kilku wyrzuconych do śmieci patelniach jestem już mądrzejsza. Wiem już, jak wyczyścić patelnię od spodu i w środku. 

Jak wyczyścić patelnię w środku? 

Sposób zależy od stopnia zabrudzenia patelni. Lekkie przypalenia usuwam po prostu szorstką stroną gąbki z płynem do mycia naczyń. Myć zaczynam już po wystygnięciu patelni, letnią wodą. 

Na średnie przypalenia sprawdzi się inny patent. Po wystudzeniu patelni wlewam do środka wodę i dodaję sporo soli. Namaczam patelnię w solance na kilka godzin lub nawet całą noc, a następnie szoruję szorstką stroną gąbki z płynem do naczyń. Jeśli po próbie wyszorowania ślady spalenizny nie dają się usunąć, podgrzewam zawartość patelni i szoruję solankę na ciepło - oczywiście z dodatkiem płynu do mycia naczyń. 

Mocno przypalone w środku patelnie wymagają specjalnych środków. Za pomocą specjalnego zmywaka z warstwą ścierną zeskrobuję tyle spalenizny, ile się da. Posypuję wnętrze sodą oczyszczoną, zalewam octem i odkładam na 10 minut. Następnie wlewam na nią ciepłą, zagotowaną wodę (ale nie wrzątek) - mieszanka się spieni. Pozostawiam pianę na 5-10 minut i szoruję patelnię jak każdą inną. Na wyjątkowo uparte zabrudzenia na dnie pod spodu, sprawdza mi się inna mieszanka w połączeniu z reklamówką.

Jak wyczyścić patelnię od spodu? 

Sposób ten pomaga doczyścić wszystkie patelnie od spodu. Taką domową miksturą nie czyszczę jednak nigdy wnętrza patelni pokrytych teflonową powłoką. Łatwo ją zarysować, a środek dodatkowo jest silny - genialnie rozpuszcza brud. Do delikatnych, łatwych do zarysowania patelni może być zbyt mocny. 

W wysokim naczyniu (najlepiej butelce ze spryskiwaczem) mieszam delikatnie (bez wstrząsania):

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • 1 łyżkę soli
  • 1 szklankę napoju typu cola
  • 2 łyżki płynu do mycia naczyń

Nie wstrząsam, bo uzyskałabym w ten sposób samą gęstą pianę, którą trudno będzie rozpylić. Opcjonalnie do mikstury można dolać 2 łyżki nabłyszczacza do zmywarek. Ja jednak go nie mam i zwykle pomijam.  

Pryskam domowym detergentem patelnię z obu stron (lub tylko spód, jeśli wnętrze jest czyste). Następnie wkładam ostrożnie patelnię do szczelnej reklamówki, zawiązuję ciasno i zostawiam na co najmniej godzinę. Pod wpływem ciepła mieszanka zacznie działać i rozpuszczać brud. 

Po minimum godzinie czyszczę spód przypalonej patelni druciakiem. Przypalenia schodzą w mgnieniu oka. Pozostaje mi wypłukać patelnię pod bieżącą wodą i osuszyć. W ten sam sposób postępuję z przypalonym od spodu garnkiem i innymi naczyniami. Pod warunkiem, że nie są pokryte teflonem lub inną wyjątkowo delikatną powłoką.