Wiadomo, że po przypaleniu jedzenia naczynie trzeba wyczyścić jak najszybciej. Zapieczony brud jest dużo trudniejszy do usunięcia niż zwykłe zabrudzenia, które powstają podczas gotowania. Na co dzień nie zdarza mi się przypalać czegokolwiek, dlatego, gdy stało się to pierwszy raz, musiałam reagować szybko i użyć produktów, które już miałam w swojej kuchni. Moja przypalona patelnia wyglądała jak na załączonym zdjęciu. Całe szczęście udało się ją uratować tanim domowym patentem

Jak wyczyścić przypaloną patelnię kuchenną mieszanką?

Do czyszczenia przypalonej patelni użyłam mieszanki wody ze zwykłą solą kuchenną. Na 2 łyżki stołowe wody z kranu trzeba wziąć minimum 3 łyżki soli, żeby powstała biała pasta o konsystencji zbliżonej do pasty do zębów. Stosując tę proporcję, żeby wyczyścić niewielką patelnię z zewnątrz, użyłam łącznie 6 łyżek wody i 9 soli. Gotową pastę rozprowadziłam na spaleniźnie i zabezpieczyłam patelnię kawałkiem przezroczystej folii (żeby pasta nie spłynęła z zabrudzeń tylko pozostała w odpowiednim miejscu i miała szansę rozpuścić przypieczone ślady).

Odstawiłam całość na noc, a rano przetarłam spód patelni z pozostałości czyszczącej pasty ręcznikami papierowymi, a następnie umyłam naczynie jak zwykle, czyli gorącą wodą oraz płynem do mycia naczyń. Po zapachu i plamach spalenizny nie został nawet ślad. 

Przypalona patelnia - inne domowe sposoby 

Spaleniznę i przyschnięty brud można też wyczyścić innymi kuchennymi środkami. Poza klasykiem, jakim jest woda z octem i moim odkryciem, czyli opisaną wyżej pastą z wody i soli, polecanym sposobem jest użycie pasty z sody oczyszczonej. Po wymieszaniu sody z wodą do uzyskania konsystencji gęstej papki, białą masę nakłada się na ślady spalenizny. Do tej mieszanki warto dodać jeszcze kilka kropli płynu do mycia naczyń, który dodatkowo rozpuszcza tłuszcz. Taka pasta z sody wzbogacona płynem nałożona na spód patelni lub garnka musi "popracować" przez kilka godzin. Po upływie tego czasu wystarczy, że wyszorujecie spód patelni zmywakiem, delikatną szczoteczką lub kulką z folii aluminiowej, a potem umyjecie bieżącą wodą z płynem do naczyń.

Przypaloną patelnię da się też oczyścić z pomocą kwasku cytrynowego. Do 3 szklanek wody trzeba wsypać 6 łyżek kwasku, zagotować całość, a następnie tak przygotowany roztwór wlać do zatkanego korkiem zlewu. Następnie patelnię włóżcie do mikstury w taki sposób, żeby jej spód był w całości zanurzony w wodzie i zostawcie na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy opłukać naczynie gorącą wodą. Kwasek cytrynowy sprawia, że zabrudzenia są łatwiejsze do usunięcia, a do tego nabłyszcza powierzchnię. 

Jeśli akurat nie macie w kuchni żadnego z tych produktów, sprawdźcie w lodówce, czy nie zalega wam resztka keczupu. O ile sos zawiera w składzie ocet, to również świetny domowy sposób na usunięcie spalenizny. Wystarczy posmarować spód patelni czy garnka grubą warstwą keczupu i odstawić naczynie na kilkanaście godzin. Po tym czasie przetrzyjcie naczynie delikatną stroną gąbki do zmywania i zmyjcie resztki sosu gorącą wodą. 

Jak widzicie jest kilka kuchennych patentów na pozbycie się problemu przypalonych naczyń. Przy ich stosowaniu musicie się uzbroić w cierpliwość (wymagają czasu), ale są pod ręką i za półdarmo.