Większość z nas, mając na względzie obecne ceny nowych patelni, szczególnie teflonowych, najnowszej generacji i renomowanych marek, dba o te, które już ma. Sama oprócz patelni teflonowych mam też żeliwo. Jest ono cięższe i nieco trudniejsze do czyszczenia, ale świetnie rozprowadza się po nim ciepło i jest bardziej odporne na zarysowania. Zadbana patelnia teflonowa posłuży nam co najmniej kilka lat. 

Jak dbać o patelnię teflonową? 5 ważnych zasad

Właściwe traktowanie patelni teflonowej sprawia, że będzie ona dłużej użyteczna. Porysowany czy wręcz przypalony, „dziurawy” teflon z oderwanymi kawałkami nie nadaje się już do smażenia. Głębsze warstwy bez teflonowej powłoki ochronnej mogą podczas smażenia przedostawać się do jedzenia i być toksyczne. O swoje teflonowe patelnie dbam, pamiętając o kilku kwestiach. 

1. Mycie przed pierwszym smażeniem

Przed pierwszym użyciem myję patelnię. Dzięki temu pozbywam się fabrycznych zanieczyszczeń. Robię to ręcznie, miękką gąbeczką i wycieram ściereczką z mikrofibry. Mycie w zmywarce może je uszkodzić lub przez przypadek zarysować. 

2. Zalewanie wodą po smażeniu

Tuż po smażeniu nie zalewam gorącej patelni (żadnej, nie tylko teflonowej) zimną wodą. Taki nawyk wypacza tworzywo patelni. Powłoka się niszczy, a patelnia z czasem na stałe wybrzusza i po postawieniu na palniku zaczyna się „chybotać”. Nie stoi stabilnie, przez co palnik nie ogrzewa równomiernie całej powierzchni patelni. 

3. Temperatura smażenia

Patelnia teflonowa będzie służyć wam dłużej, jeśli będziecie jej używać do krótkiego smażenia i do smażenia w niższych temperaturach. Smażę na niej najczęściej placki, racuchy, naleśniki i warzywa oraz cienko rozbite schabowe, które potrzebują dosłownie chwili na gorącym tłuszczu. 

4. Czyszczenie patelni teflonowych  

Do czyszczenia ewentualnych przyklejonych resztek używam silikonowych lub drewnianych łopatek czy też łyżek. Metalowe mogą łatwo zarysować powłokę teflonową. 

5. Konserwacja teflonu

Nową patelnię z teflonu konserwuję olejem. Umytą i suchą patelnię smaruję cienką warstwą oleju roślinnego, podgrzewam na kuchence i studzę. Nie zmywam już tej warstwy. Zabezpieczam w ten sposób powłokę. Będzie bardziej trwała. 

Jak czyścić teflon z przyklejonych resztek jedzenia? 

Czyszczenie teflonu po smażeniu jest proste. Jeśli do patelni teflonowej przykleiły się resztki jedzenia i nie chcą zejść podczas mycia gąbką, sięgam po inny sposób. Na wystudzoną patelnię wlewam ok. 1/2 szklanki wody gazowanej i podgrzewam na niewielkim ogniu. Ważne, by woda przykryła całe dno. Pod wpływem temperatury zaczyna się wydzielać dwutlenek węgla, który pomaga oderwać się upartym resztkom jedzenia od patelni. Bez naruszania jej powłoki, co miałoby miejsce podczas szorowania. Po takim zabiegu wystarczy umyć wystudzoną patelnię ręcznie, miękką gąbeczką i płynem do mycia naczyń.