Hortensje, pod warunkiem, że są dobrze pielęgnowane, kwitną od czerwca aż do początku jesieni (do września kwitnie np. Graise Melba, do października krzaczki zdobi m.in. hortensja bukietowa Polar Bear i Phantom). Rekordzistką jest hortensja Tradiva, która może kwitnąć nawet do listopada, pod warunkiem, że jesień jest ciepła. Świetnie nadaje się na zielony żywopłot zamiast tui. Aby kwitnący krzew nie zamienił się w suchego „chochoła”, potrzebna jest ziemia o odpowiednim pH, dobrze dobrane stanowisko (niektóre hortensje lubią pełne słońce, inne półcień) oraz woda i dopasowany nawóz. Czasami jednak to nie wystarczy i na sztywnych, obrośniętych gęsto krzaczkach pojawia się mączniak. Jak wygląda mączniak na hortensji i jak go zwalczyć? Mam recepturę na genialny oprysk - ochronny (profilaktyczny) i z myślą o pozbyciu się mączniaka. Działajcie szybko, bo grzyb jeszcze szybciej się rozprzestrzenia - również na inne rośliny w ogrodzie. 

Mączniak na hortensji - co to jest i dlaczego trzeba go zwalczać?

Mączniak prawdziwy to dolegliwość, na którą zapadają nawet zadbane hortensje. Jest to choroba wywołana przez grzyb z rodziny mączniakowców (Erysiphales). Najczęściej pojawia się w suche i pogodne, upalne dni, ale potrafi też atakować, gdy na roślinach zbiera się rosa (w chłodniejsze dni i gdy jest wilgotno). Choroba grzybowa zajmuje młode pędy, łodygi, kwiaty, pączki i liście. Mączniak prawdziwy osłabia roślinę i jej odporność na inne szkodniki czy mróz. Najpierw żółkną, schną i opadają liście, a następnie kwiaty i cała roślina. 

Mączniak rozwija się chętnie na roślinach narażonych na osłabienie. Często pojawia się na roślinach zasadzonych na balkonie lub zasadzonych zbyt gęsto. Hortensja w donicach na tarasie czy balkonie ma przeważnie gorsze warunki wegetacji niż posadzona w gruncie. Na osłabienie rośliny ma też wpływ stanowisko i odczyn podłoża. Sprawdźcie, czy są one właściwe dla waszych kwiatów. W razie potrzeby, zapobiegawczo i aby ją wzmocnić, przenieście ją na inne stanowisko i zmieńcie podłoże.

Jak rozpoznać mączniak na hortensji?

Mączniak prawdziwy samą swoją nazwą podpowiada, jak wygląda. Na liściach (na górnej części blaszek) zobaczycie mączysty, trudny do usunięcia nalot. Ma on szarawy lub biały nalot, który z czasem ciemnieje. Liście żółkną, a kwiaty marnieją i zasychają (nie mylić z przekwitaniem). Hortensje zrzucają liście przedwcześnie - na długo przed końcem sezonu. 

Mączniak prawdziwy opanowuje też:

  • róże
  • petunie
  • begonie

Lubi też pojawiać się na warzywach (w tym na ogórkach, dyni, pietruszce czy pomidorach) oraz na owocach (winorośli, truskawkach, agreście i drzewach owocowych (jabłoniach i gruszach). Oprysk na mączniaka jest uniwersalny i przyda wam się również do ochrony tych roślin. 

Ziołowy oprysk na mączniaka na hortensji

Pewnie znacie to ziółko, bo macie je do picia na wzmocnienie lub robiliście z niego zupę - to pokrzywa. Pokrzywa działa korzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na kondycję naszych roślin - ogrodowych i doniczkowych, domowych. Mączniak na hortensji zniknie i nie pojawi się długo, jeśli zastosujecie oprysk (gnojówkę) z pokrzywy.

Taki oprysk wspiera wzrost roślin, pobudza kwitnienie, ale też zwalcza choroby grzybowe, w tym właśnie mączniaka. Wystarczy, że nazrywacie 1 kg pokrzyw (najlepiej młode pędy rosnące z dala od zabudowań i terenów fabrycznych) i zalejecie je 5 l ciepłej wody. Taki roztwór trzeba odstawić na kilka dni. W tym czasie zacznie fermentować. Po 4 dniach rozcieńczamy koncentrat z wodą w proporcji 1:5 i pryskamy nim samą hortensję oraz ziemię dookoła krzewu. Zabieg powtarzajcie co 2 tygodnie.

Zamiast świeżej pokrzywy możecie też zastosować suszoną (nawet z herbat ziołowych w torebkach, byle były dobrej jakości). Na 5 litrów wody zastosujcie 200-250 gramów suszonej pokrzywy.