Dla alergików i astmatyków sklepowe płyny i środki czyszczące bywają mocno drażniące. Mogą też wywoływać reakcję uczuleniową - drapanie w gardle i nosie, łzawienie oczu czy też podrażnienie skóry. Sprzątanie z domowym płynem do mycia podłóg będzie rozsądniejsze. Przed jego wykonaniem upewnijcie się, że nie macie alergii na cytrusy. Jeśli tak, zrezygnujcie z nich w przepisie i pozostawcie resztę składników. Taki płyn również będzie skuteczny. Płyn jest też ekologiczny. W przeciwieństwie do wielu sklepowych środków, nie ma negatywnego wpływu na glebę, wodę ani powietrze. 

Domowy płyn do podłóg - jak działa? 

Płyn jest również wielofunkcyjny - nie tylko domyje zabrudzenia na podłodze i nada jej cytrusowy, świeży zapach. Dezynfekuje też różne powierzchnie, działa antybakteryjnie i wybielająco. Nie zawiera żadnych substancji agresywnych dla was i środowiska. Domowy płyn do mycia podłóg ma wiele plusów: 

  • jest niedrogi i wydajny
  • ma prosty skład - składniki skompletujecie bez problemu
  • doskonale usuwa tłuste plamy po jedzeniu i wnoszony z zewnątrz brud
  • domywa i dezynfekuje fugi między kafelkami
  • usuwa szkodliwe bakterie, roztocza i kurz
  • neutralizuje nieprzyjemny zapach 
  • jest neutralny dla błon śluzowych i układu oddechowego

Domowy płyn do podłóg zrobicie na bazie wygotowanych skórek z cytrusów. Po jedzeniu koniecznie je sobie zostawcie. Możecie wykorzystać dowolne: po mandarynkach, pomarańczach, cytrynach, grejpfrutach, pomelo czy limonkach. W zależności od tego, jakich użyjecie, takiego zapachu nabierze detergent. Oprócz resztek owoców będziecie potrzebować również przypraw, w tym antybakteryjnego cynamonu, liści laurowych i goździków o podobnym działaniu.

Domowy płyn do podłóg ze skórek - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 2 l wody
  • ok. 200-300 g skórek z dowolnych cytrusów 
  • 3 goździki
  • 3 liście laurowe
  • 1/4 szklanki octu 

Opcjonalnie (podobnie jak cytrusy, można pominąć, jeśli macie alergię na ten składnik): 1 laska cynamonu.

Sposób przygotowania: 

  1. Zetrzyjcie na tarce skórki z cytrusów lub drobno je posiekajcie - uwolnicie więcej aktywnych olejków eterycznych.
  2. Zagotujcie je na małym ogniu w garnku z 2 l wody. 
  3. Gotujcie na małym ogniu, aż połowa płynu odparuje. Zdejmijcie z ognia.
  4. Dodajcie przyprawy: goździki, liście laurowe i cynamon. Przykryjcie pokrywką i zaparzcie. Wywar jednocześnie będzie się studził. 
  5. Gdy będzie letni, przecedźcie go przez sitko do dużego słoika lub innego naczynia. Dolejcie ocet i wymieszajcie drewnianą łyżką. 
  6. Przelejcie chłodny płyn do czystej butelki ze spryskiwaczem i podpiszcie. Przechowujcie w suchym i ciemnym miejscu. 
  7. Zużyjcie w ciągu miesiąca.

Domowy płyn do mycia podłóg - jak go stosować i do czego? 

Płyn nadaje się do większości powierzchni. Nie stosujcie go jednak do mycia podłóg z naturalnego drewna i powierzchni z kamienia. Kwas octowy może je zniszczyć. Spryskajcie dokładnie podłogę płynem. Odczekajcie ok. 5 minut i przetrzyjcie podłogę czystą ścierką lub mopem. Przy dużych zabrudzeniach po spryskaniu pozostawcie płyn na 10 minut. Następnie, jeśli to konieczne, powtórzcie mycie.