Kurz gromadzi się w domu nawet zimą, gdy rzadziej otwieramy okna. I wcale nie jest go w chłodniejsze miesiące mniej, niż latem. Przeszkadza on nie tylko pedantom, ale również osobom, które mają alergię i astmę. Takie osoby muszą ścierać kurze na bieżąco. Warstewkę kurzu szczególnie dobrze widać na ciemnych meblach. Zwykle sprzątamy przy użyciu preparatów antystatycznych, które zapobiegają osiadaniu kurzu na powierzchniach. Takie środki jednak czasami mają drażniący zapach, nie pozostają obojętne dla środowiska i uczulają alergików. Alternatywą jest łagodny, domowy płyn do sprzątania. 

Skąd w domu tyle kurzu?

W niepozornym pyle, który osiada na meblach w domu, kryje się m.in. naniesiony z zewnątrz piasek i błoto, włosy, złuszczony naskórek, sierść zwierząt, pyłki roślin, jaja owadów, a także grzyby, roztocza, bakterie i zarodniki pleśni. Kurz, jak gąbka, zbierają też domowe tekstylia: dywany i wykładziny, koce, firanki, zasłony i pościel. 

Kurz jest nośnikiem alergenów. Dlatego, szczególnie jeśli mieszkacie z alergikami lub astmatykami, trzeba go regularnie usuwać. To zadanie można sobie ułatwić. Nie musicie codziennie ganiać po domu ze szmatką. Wystarczy zastosować antystatyczny płyn do sprzątania, a kurz będzie osiadał na powierzchniach rzadziej, niż do tej pory. 

Jak działa domowy płyn do sprzątania? 

Popularnym środkiem, który zapobiega gromadzeniu się kurzu, jest to, czego zwykle używacie do smażenia: olej lub oliwa. Rodzaj oleju nie ma znaczenia - wszystkie płynne tłuszcze będą mieć podobne właściwości. Odepchną one kurz. Domowy płyn do sprzątania zawiera olej. Taki płyn zarówno czyści, jak i konserwuje powierzchnie. Możecie go używać nie tylko w domu, ale również np. w samochodzie, do czyszczenia deski rozdzielczej. 

Antykurzowy domowy płyn do sprzątania - przepis

Składniki:

  • 1 szklanka przegotowanej wody
  • 1 łyżka dowolnego oleju lub oliwy
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń
  • 1/2 szklanki octu

Sposób przygotowania: 

  1. Wymieszajcie ze sobą wszystkie składniki i przelejcie płyn do czystej butelki z atomizerem.
  2. Przecierajcie płynem zakurzone miejsca.