Ćma przywędrowała do Polski prawdopodobnie z transportem produktów z Azji. Początkowo występowała głównie w najcieplejszych rejonach kraju - na Południu, w tym w okolicach Rzeszowa i Krakowa. Ponieważ jednak z roku na rok wiosny i lata są coraz cieplejsze, ćma zasiedla już niemal całą Polskę. Wg mapy występowania ćmy bukszpanowej z 2020 owad żeruje wszędzie z wyjątkiem Wschodu i Północy (od Szczecina do Suwałk). Gdzie szukać jej w ogrodzie i dokładniej - w bujnym żywopłocie? Owad daje znać o swojej obecności nie tylko charakterystyczną, kleistą pajęczyną. 

Gdzie znajduje się ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa żeruje nie tylko na żywopłocie (choć to bukszpan upodobała sobie najbardziej). Bywa również na ostrokrzewach i trzmielinie. Jeśli nie macie pewności, czy macie w żywopłocie gości, rozgarnijcie dłońmi gęste gałązki i zajrzyjcie do środka. Zróbcie to najlepiej wieczorem, świecąc do środka latarką.

Ćmy bukszpanowe (dorosłe motyle) zgromadzą się w okolicy źródła mocnego światła. Jaja są ukryte na spodzie blaszki liściowej, ale niewidoczne gołym okiem. Dopiero gąsienice (zielono-czarne, w paski) są widoczne. 

Domowy oprysk na ćmę bukszpanową

Niektórzy ogrodnicy jako oprysk stosują silny strumień wody. Dzięki temu gąsienice i dorosłe owady spadają z krzaczków, ale trzeba i tak zebrać je ręcznie, zniszczyć i nie ma gwarancji pozbycia się wszystkich owadów. Innym sposobem jest oprysk z octu z dodatkiem oleju. Możecie wykorzystać zarówno ocet jabłkowy, jak i mocniejszy, spirytusowy. Na 1 litr wody wlejcie 100 ml octu.

Aby octowy oprysk nie spływał z roślin, dodajcie do takiej mieszanki 4 łyżki oleju słonecznikowego lub innego dowolnego płynnego tłuszczu. Zatrzyma on oprysk na roślinach. Pół godziny później opłuczcie krzew silnym strumieniem wody. Oprysk róbcie nie tylko z boku, ale również do wnętrza krzewu, gdzie żerują gąsienice. Zbierzcie i zniszczcie szkodniki.