Wysoki i bujny żywopłot z bukszpanu zwykle ma ok. 6-10 lat. Dla ćmy bukszpanowej wasze wysiłki i pielęgnacja bukszpanu podczas długoletniej uprawy nie mają jednak znaczenia. W ciągu kilku tygodni szkodniki (a najczęściej ich żarłoczne larwy) potrafią ogołocić całe ogrodzenie. Pierwszymi oznakami tego, że macie w „krzakach” nieproszonych gości są zielone larwy w czarne paseczki oraz obgryzione brzegi liści. Potem żywopłot rzednie i pojawiają się na nim lepkie pajęczyny, których nie wytworzył pająk, a ćma. Bukszpan stopniowo usycha i zamiera. Aby uniknąć takiego scenariusza, sięgnijcie po naturalny sposób na ćmę bukszpanową. Ten środek na ćmy bukszpanowe służy wam na co dzień do robienia ciast, racuchów i naleśników. 

Sprawdzony sposób na ćmę bukszpanową

Zanim się poddacie i wybierzecie do sklepu ogrodniczego po chemiczny, specjalistyczny oprysk, zacznijcie od innego sposobu. Często są one zaskakująco skuteczne i proste, a przy tym nieinwazyjne dla środowiska (biodegradowalne). Dzięki niej pozbędziecie się zarówno larw i poczwarek, jak i dorosłych ciem. Sięgnijcie po zwykłą, uniwersalną, najtańszą mąkę. Obsypcie nią równomiernie krzewy - tak, jakbyście wysypywali ją na kuchenny blat.

Ćmom pod warstwą mąki zacznie brakować powietrza i spadną z żywopłotu na ziemię. Szkodniki wystarczy wyzbierać i zakopać głęboko pod ziemią lub spalić. Żywopłot należy obsypywać przez cały sezon - od wiosny do jesieni. Mąka pomoże też pędom się zregenerować

Inne kuchenne sposoby na ćmę bukszpanową

Jeśli nie macie chwilowo mąki, ale za to w domu jest proszek do pieczenia, jesteście uratowani. Proszek do pieczenia możecie wykorzystać tak samo jak mąkę. Środek zadziała na ćmy jak trutka. Przy tym sposobie trzeba jednak zakupić przez Internet jednorazowo większą jego ilość (saszetka zdecydowanie nie wystarczy). Stosując ten patent, trzeba też sprawdzać odczyn gleby. Proszek zmienia go na zasadowy, co może szkodzić roślinom kwasolubnym. 

Oprócz posypki, z proszku do pieczenia zrobicie również oprysk. 4 łyżeczki proszku (ok. 15 g) wymieszajcie z 1 l wody i przelejcie do butelki ze spryskiwaczem. Psikając, starajcie się dotrzeć w głąb i w zakamarki. Oprysk i posypkę należy stosować co kilka dni przez 2 tygodnie. Podczas kuracji niewysoki żywopłot możecie dodatkowo nakryć folią i związać u nasady. Pod wpływem mąki lub proszku i rosnącej temperatury w środku szkodniki wyginą szybciej. 

Jak zapobiegać pojawieniu się ćmy w ogrodzie? 

Bukszpan trzeba regularnie oglądać, również w głębi. Warto też go przetrząsać. Larwy, które spadną, najprawdopodobniej nie będą już w stanie wrócić na liście i pędy. Pomocny może być też silny strumień wody z węża ogrodowego, który „odczepi” na stałe gąsienice od pędów i liści. Załóżcie w ogrodzie czy na działce budki lęgowe dla ptaków, w tym wróbli czy sikorek, dla których ćmy są przysmakiem.