Lęk przed pająkami jest jedną z najczęstszych fobii związanych ze zwierzętami. Towarzyszy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W naszym klimacie na szczęście nie ma jadowitych pająków. Niektórzy mówią nawet, że „nasze” lokalne pająki boją się nas znacznie bardziej niż my ich. Na pewno przynajmniej raz wynosiliście takiego jegomościa - wewnątrz zwiniętej gazety lub w ściereczce. Zdarzało wam się też pewnie usuwać pajęczyny za pomocą miotełki do kurzu. Pojedynczy pająk nie jest problemem, ale jeśli np. mieszkacie na wsi lub pod miastem, blisko natury, takich nieproszonych gości od wiosny do jesieni na pewno macie znacznie więcej. Chemiczne spreje i płyny nie będą konieczne. Pająki zmienią miejsce zamieszkania dzięki kuchennej i naturalnej mieszance

Pająki: sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Pająków nie trzeba, a nawet nie warto unicestwiać. Pająki bardzo lubią zjadać owady (w tym muchy), które z kolei przyciąga do naszych domostw codzienny kurz, brud, resztki jedzenia, okruszki czy psujące się resztki BIO w koszu na śmieci. Nawet, gdy sprzątacie z grubsza codziennie, a gruntownie co tydzień. 

Pająkom, oprócz owadów, smakują też bezkręgowce i roztocza - są więc sprzymierzeńcami alergików. Można więc powiedzieć, że pająki nam sprzyjają, mimo kiepskiej opinii, jaką mają. Pająki pojawiają się też w czystych i ciepłych miejscach. Pajęczyny tkają przeważnie w ciemnych zakamarkach. Traktują nasze domy, strychy i piwnice jako schronienie, szczególnie jesienią. Ich obecność w domu nie musi być więc kwestią braku higieny. 

Jak pozbyć się pająków z domu? 

Domowy spray na pająki w domu zrobicie z octu jabłkowego. Wymieszajcie go z wodą w proporcji 1:1 i przelejcie do butelki ze spryskiwaczem. Pryskajcie takim środkiem miejsca, w których często mogą pojawiać się pająki: ciemne kąty, zakamarki i miejsca między ścianami, w tym wysoko, nad drzwiami i głową. Kwaśny zapach mieszanki sprawi, że pająki wezmą odnóża za pas i zmienią adres. Ocet jabłkowy możecie zastąpić sokiem z cytryny. Sok wystarczy wycisnąć na czystą ściereczkę i przetrzeć miejsca, w których potencjalnie mogą ukrywać się pająki. 

Inny kuchenny sposób na pająki

Oprócz wyciskania cytryny czy oprysku, możecie też posadzić w domu zioła (przy okazji przydadzą wam się do gotowania) i uprawiać kwiaty, których nie lubią pająki. Zioła w doniczkach na parapecie będą naturalną barierą dla pająków. Pajęczaki nie przepadają za zapachem:

  • bazylii
  • rozmarynu
  • melisy cytrynowej
  • mięty
  • lawendy

W doniczkach wysiejcie też nagietki i zasadźcie chryzantemy. Chryzantemy zawierają pyretrum. Jest to ekstrakt z kwiatów, który często występuje również w naturalnych środkach odstraszających pająki i owady (mrówki, pluskwy, pchły, karaluchy i kleszcze). Pyretrum zawiera też kwiat złocienia maruna. Na pająki odstraszająco działa też zapach kasztanów, żołędzi, cynamonu oraz eukaliptusa lub cedru. Aby wypędzić pajęczaki, możecie dodatkowo wyposażyć się w olejki eteryczne i palić je w kominku (odpowiednio rozcieńczone z innym olejem bazowym) lub rozcieńczyć je z wodą i pryskać nimi wnętrza domu.