Krety przez wiele osób uważane są za szkodniki, tym czasem wcale nie podgryzają one korzeni roślin. Ich pożywieniem jest co innego. Traktują one tunele jako swoje spiżarnie, przechowując w nich żywe bezkręgowce, które wcześniej unieruchamia 1 kłapnięciem ryjka. Krety żywią się dżdżownicami i larwami, które są w stanie wyczuć na 10 metrów. Codziennie zjadają ok. 100 okazów. Docierają do nich za pomocą zmysłu węchu, dotyku i słuchu. Bardzo dobrze odczuwają i lokalizują też drgania pod ziemią. Problemem związanym z kretami jest co innego. I nie chodzi tylko o estetykę ogródka (kopce co krok są wątpliwą ozdobą). Sprawdźcie dlaczego i jak pozbyć się kreta ze swojego ogrodu?

Dlaczego trzeba pozbywać się kretów z ogródka?

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale krety są pod częściową ochroną. Zjadają one larwy dżdżownic, ale również pędraki i małe gryzonie, które działają na szkodę waszego ogrodu. Z tego powodu nie należy pozbywać się ich na zawsze, a jedynie skłonić do przeprowadzki na inny teren.

Praca kretów naprawdę ma sens. Podczas drążenia korytarzy spulchniają one ziemię. Podobną pracę wykonują dżdżownicę, nie uszkadzając przy tym korzeni. Ślepym gryzoniom niestety się to zdarza. Pojedynczy korytarz może mieć ok. 15 m długości. Bardzo prawdopodobne więc, że przypadkiem trafi on na korzenie roślin, które uprawiacie. Niestety, nie są one dla niego na tyle ważne, by je omijać. To prawdziwa krecia robota. Trasę kretów można jednak zmienić - przekierować na inny teren. 

Jak pozbyć się kreta? Wlejcie to do kopca

Krety mają czuły węch. Wykorzystajcie ten zmysł przeciwko nim i wlejcie do kopca odrobinę maślanki. Krety nie znoszą jej charakterystycznego, kwaśnego zapachu. Maślanka nie zaszkodzi też glebie, w przeciwieństwie do wielu specjalistycznych, syntetycznych środków na szkodniki z długą listą składników.

Gryzonie nie tolerują również zapachu cytryny i czosnku. Wystarczy wsunąć do kopca kilka zmiażdżonych ząbków czosnku lub wsypać startą skórkę z cytryny. Ich zapach zadziałają na tyle drażniąco, że kret weźmie łapki za pas i wyprowadzi się poza wasze ogrodzenie. Aby zapobiec powrotom kreta, po regeneracji trawnika (wczesną wiosną lub późną jesienią) możecie posadzić w tym miejscu szachownicę cesarską, która przy okazji ozdobi wasz ogród. Krety nie znoszą również innych roślin i kwiatów, w tym czarnego bzu, komosy, narcyzów i aksamitek. Aksamitki przy okazji odstraszają też nicienie z grządek z warzywami oraz komary i mszyce.