Mszyce to problem nie tylko estetyczny. Te powszechne owady są też zmartwieniem wielu ogrodników i działkowiczy z innego powodu. Żerujące na młodych pędach, liściach i kwiatach owady, wysysają z rośliny soki, uszkadzają je i osłabiają ich wzrost. Jest to szczególnie widoczne po pomidorach, ale nie tylko. Osłabione atakiem mszyc rośliny stają się podatne na choroby, a w przypadku warzyw i owoców - wydają mniej plonów. Są one też gorszej jakości. Powierzchnia roślin zajętych przez mszyce charakterystycznie się lepi. Obecność wydzieliny może sprzyjać rozwojowi grzybów. Wydzielina mszyc jest dodatkowo przysmakiem mrówek, dlatego, jeśli w porę nie opanujecie sytuacji, możecie wkrótce mieć do rozwiązania 2 problemy zamiast jednego. Oprócz tego, podczas żerowania mszyce mogą przenosić wirusy.

Gdzie pojawiają się mszyce i jak je rozpoznać?

Mszyce bardzo lubią stołować się na różach. Jeśli na łodygach, liściach i kwiatach są charakterystyczne czarne kropeczki, to oznacza, że najprawdopodobniej macie już mszyce (a konkretnie ich jaja) w ogrodzie. Obecność mszyc na pomidorach rozpoznacie po tym, że liście żółkną, deformują się, aż wreszcie zamierają. Szkodniki uwielbiają też wysysać sok z:

  • drzew i krzewów owocowych, w tym jabłoni, brzoskwini, czereśni i gruszy
  • topoli 
  • marchwi
  • głogu
  • warzyw psiankowatych: pomidorów, papryki, bakłażanów i ziemniaków
  • kapusty, bobu, ogórków, buraków, rabarbaru czy szpinaku

Mszyce są powszechne i tworzą ogromne „rodziny”. Owady rozmnażają się błyskawicznie. Jaja dojrzewają w zagłębieniach gałęzi, glebie, w okolicach pąków oraz pod korą krzewów i drzew. Niektóre mszyce wytwarzają biały, podobny do włókien wełny puszek, w którym się ukrywają. Już dorosłe, wyjdą na żer i na pewno je zobaczycie. Dorosła mszyca ma błoniaste skrzydełka. U samic obecne są 2 pary. Dorosłe mszyce mogą być białe, zielone lub prawie czarne.

Jak zrobić oprysk z czosnku na mszyce i jak go stosować?

Jeśli macie własny ogród, koniecznie zasadźcie w nim czosnek lub stosujcie w nim oprysk na mszyce z czosnku. Wyciśnijcie przez praskę 4 ząbki czosnku. Nie musicie ich obierać. Wymieszajcie je z 2 łyżkami ciekłej parafiny. Kupicie ją w aptece, przez internet lub w sklepie z chemią gospodarstwa domowego. Przykryjcie folią spożywczą i odłóżcie na 24 godziny. Następnego dnia dodajcie do mieszanki 2 szklanki wody i przecedźcie przez sito. Przelejcie całość do butelki ze spryskiwaczem. Podpiszcie ją i trzymajcie z dala od dzieci. 

Oprysk z czosnku na mszyce stosujcie doraźnie, gdy widzicie problem. Przed użyciem koniecznie wstrząśnijcie butelką, by składniki ponownie się połączyły (bez tego na wierzch będzie wypływać parafina). W razie potrzeby powtórzcie zabieg. Oprysk wykonujcie starannie - pryskajcie również spód gałązek. Tam również lubią kryć się mszyce. Oprysk na mszyce na bazie parafiny i czosnku stosujcie w bezwietrzny dzień bez opadów (by deszcz nie zmył oprysku). Możecie go używać przez wiele lat. Najważniejsze jednak, by nie stosować go zbyt często, bo w ten sposób również da się uszkodzić roślinę. 

Jak działa oprysk z czosnku i parafiny na mszyce?

Oprysk czosnkowy na bazie parafiny pomaga pozbyć się nie tylko mszyc, ale też szkodliwych grzybów i innych drobnoustrojów. Dzięki parafinie na powierzchni rośliny tworzy się cienka, tłusta powłoka, przez co owadom zaczyna brakować powietrza. Oprysk wykonujcie w stroju ochronnym, szczególnie jeśli jesteście alergikami. Specyfik pomaga też przy okazji pozbyć się ochojników, miseczników, wełnowców, wciornastków i tarczników. 

Mszyc pomogą też pozbyć się rośliny, których mszyce nie tolerują. Posadźcie w ogrodzie szałwię, miętę, lawendę i majeranek. Z korzyścią dla was i ze zgubą dla mszyc. Mszyce nie znoszą też zapachu aksamitek („śmierdziuszków”).