Wiosna to dla mszyc idealny czas, by powiększyć rodzinę. Na wiosnę ze złożonych jaj wylęgają się larwy, które przeobrażają się w samice. Te z kolei składają kolejne, niezapłodnione jaja, z których ponownie wykluwają się samice. Samce wylęgają się dopiero późnym latem. Sam cykl życia mszyc jest więc dla ogrodników niekończącym się problemem. Na szczęście istnieje jednak skuteczne rozwiązanie. Najczęściej wyrzucacie je do kosza po przygotowaniu deseru lub wyciśnięciu soku. Nie nadaje się on na kompost, za to doskonale sprawdzi się w innej roli.

Domowy sposób na mszyce - pomarańcze

Cytrusy zawierają sporo azotu, fosforu i potasu, które są kluczowymi składnikami dla prawidłowego wzrostu roślin. Zawierają też magnez i wapń. Skórka z pomarańczy jest też naturalnym środkiem odstraszającym szkodniki, w tym mole spożywcze i ubraniowe. Nie tolerują one zapachu cytrusów. Zarówno mszyce, jak i mrówki czy pająki szybko zmienią adres, jeśli zastosujecie do swoich roślin posypkę ze skórki pomarańczy. Łodygi, liście i kwiaty znów będą „czyste”. 

Jak zrobić proszek pomarańczowy na mszyce?

Obierzcie pomarańcze i wyparzcie skórkę. Osuszcie dokładnie. Następnie zmielcie ją w blenderze lub młynku do kawy na pył. Pomarańczowy repelent rozsypcie po prostu wokół zaatakowanej przez mszyce rośliny, na glebie. Domowy sposób na mszyce pomoże wam nie tylko usunąć żerujące mszyce, ale też zapobiec ponownemu pojawieniu się ich. Sposób możecie stosować nie tylko w ogrodzie, ale też do roślin domowych, w doniczkach. 

Jeśli zdecydujecie się najpierw wysuszyć skórkę pomarańczową w suszarce do żywności lub w piekarniku, część proszku możecie zachować i stosować jako przyprawę - do herbaty i innych napojów oraz do deserów. 

Naturalni wrogowie mszyc. Co posadzić w ogrodzie?

Mszyce mają w ogrodzie swoje sympatie (mrówki), ale i antypatie. Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki i przypominające ważki złotooki z przezroczystymi skrzydełkami. Na pewno nieraz widzieliście te owady. Nie depczcie ich. Mogą się przydać i unieszkodliwiać mszyce. Złotook zjada też przy okazji znienawidzone przez wszystkich przędziorki. 1 larwa złotooka w ciągu 2 tygodni zjada do 450 mszyc. W ogrodzie koniecznie posadźcie lub wysiejcie miętę, koper włoski, krwawnik, mniszek lekarski oraz czosnek i cebulę. Te rośliny przyciągną naturalnych wrogów mszyc do waszego ogrodu.