Biedronkę azjatycką, zwaną też arlekinem, wprowadzono początkowo na pola uprawne specjalnie - aby wykorzystać ich apetyt i pozwolić im niszczyć w naturalny sposób szkodników upraw. To inwazyjny, żarłoczny i odporny na mróz gatunek. Biedronki azjatyckie, podobnie jak nasze, jedzą chętnie mszyce, ale żerują też na nadgryzionych owocach i pożerają jaja oraz larwy naszych lokalnych „siedmiokropek”, zmniejszając ich populację. Jedna samica w ciągu całego życia może wydać 4000 jaj. Biedronki ze Wschodu działają więc zarówno na naszą korzyść, jak i zgubę jednocześnie. Ważne jest jednak, by pozbyć się ich z domu. Aby to zrobić, trzeba rozróżnić je od naszych nieszkodliwych biedronek.

Czym różnią się biedronki azjatyckie od polskich „siedmiokropek”?

Oba owady są dość podobne, ale różnią się kilkoma detalami. Biedronka azjatycka jest nieco większa od naszej, ponadto na skrzydłach ma zmienną liczbę kropek, od 0 do nawet 23. Polska biedronka przeważnie ma ich 2, 5 lub 7 i są one ułożone symetrycznie. Azjatycka wersja między głową a pokrywami skrzydeł ma też charakterystyczny biały wzór w literę M lub W. Polska biedronka ma czerwoną pokrywę skrzydeł, a chińska żółtą, pomarańczową, rdzawą lub czerwoną. 

Dlaczego trzeba pozbyć się biedronki azjatyckiej z domu?

Jest ona dość agresywna i może ugryźć. W miejscu ugryzienia u osób z wrażliwą skórą pojawia się obrzęk, świąt i zaczerwienienie, a nawet pokrzywka. U alergików wrażliwych na owadzie alergeny, można ona również wywoływać objawy alergii. Biedronka azjatycka żeruje na mszycach, ale nie tylko. Gdy skończą im się mszyce, zabierają się również za podgryzanie roślin domowych i owoców w ogrodzie. Gdy taką biedronkę przegryzie kot lub pies, biedronka zostawi w ich organizmie toksynę, która może podrażnić przełyk pupila. Dodatkowo, biedronka azjatycka, jeśli się ją przestraszy, pozostawia po sobie charakterystyczną żółtą plamę.

Jak pozbyć się z domu biedronki azjatyckiej?

Biedronki azjatyckie, podobnie jak mole spożywcze i ubraniowe, nie znoszą zapachu cytrusów. Sprawia on, że błyskawicznie odlatują i zmieniają miejsce bytowania. Wykorzystajcie ich niechęć i przygotujcie specjalny pachnący spray. Będzie on przy okazji odświeżaczem powietrza. 

Przelejcie do butelki 200 ml wody i dodajcie 30-40 kropli naturalnego olejku pomarańczowego lub cytrynowego do ciast. Przed każdym użyciem wstrząśnijcie. Pryskajcie framugi drzwi, okien i szczeliny w murze na balkonie lub przy oknie. 

Możecie też nasączyć waciki kosmetyczne pomarańczowym lub cytrynowym olejkiem do ciast lub eterycznym do kominka, a następnie umieścić je w woreczku z oddychającego materiału i powiesić na klamce okna. Biedronki azjatyckie nie znoszą też kwaśnych zapachów i aromatu olejku kamforowego. Do domowego sprayu na biedronkę azjatycką możecie więc dodać ocet (zmieszać go z wodą w stosunku 1:1) i dopiero do tego dolać olejek.