Jeśli uprawiacie hortensje po raz pierwszy, łatwo przedobrzyć z nawozem, szczególnie specjalistycznym, ogrodniczym. W trosce o piękne kwiaty, początkującym ogrodnikom zdarza się je przekarmić. Nadopiekuńczość w stosunku do tych kwiatów jest równie szkodliwa, jak zaniedbanie. Sprawdźcie, co szkodzi hortensji i jak pomóc pobudzać jej kwitnienie. W tym pomoże wam prosty domowy nawóz do hortensji z płatków owsianych, z którym trudno przesadzić. 

Co szkodzi hortensji? 

Hortensja nie znosi zbyt wysokiego (zasadowego) odczynu podłoża. Reaguje na to chlorozą liści. Początkowo żółkną i marnieją liście, a potem cały krzew. Przestaje on rosnąć i karleje. Odczyn podłoża powinien wynosić 5-6,5 pH. Dla niebieskich hortensji powinien on wynosić 5. Hortensje uprawiane w zbyt zasadowej glebie nie są w stanie pobierać składników odżywczych. Odczyn zasadowy gleby, w której rośnie hortensja, rozpoznacie w prosty sposób. Kremowe i białe kwiaty zmienią w takiej glebie kolor na intensywnie niebieski lub fioletowy. Hortensja oprócz wywoływania zachwytu lubi też zaskakiwać.  

Krzewom hortensji szkodzi również zbyt sucha gleba, o co łatwo szczególnie podczas upałów, w sezonie, gdy kwiatów jest najwięcej. Na niedostatek wody (a także nadmiar nawozu) reagują one czerwonymi liśćmi. Hortensje należy regularnie podlewać, a jeśli jest posadzona na słonecznym stanowisku, a jej liście czerwienieją, trzeba niestety ją osłaniać.

Hortensja ogrodowa w sezonie wymaga podlewania obficie kilka razy w tygodniu, najlepiej bez zraszania kwiatów i liści (bo to sprzyja powstawaniu chorób grzybowych). Najlepiej robić to wcześnie rano lub wieczorem. Jakimi specyfikami oprócz wody można podlewać hortensję? Zróbcie odżywkę z płatków owsianych. 

Domowy nawóz do hortensji z płatków owsianych

Aby na hortensji dominowały kwiaty, oprócz uniwersalnego kompostu czy obornika stosujcie do nich naturalny nawóz z płatków owsianych. Płatki owsiane w połączeniu z wodą i biohumusem lub wermikompostem zawierają wszystko, czego potrzebuje krzew, w tym azot, ale też potas i fosfor.

Płatki owsiane ponadto pomagają poprawić jakość i strukturę podłoża. Musi ono być przepuszczalne (woda nie powinna w nim stać), ale jednocześnie wilgoć z gleby nie powinna zbyt szybko uciekać. Szczególnie, jeśli nie ma was na co dzień na działce, czy w ogrodzie, gdzie rośnie wasza hortensja. Odżywka owsiana 1:1:1 ułatwia też możliwość magazynowania wody i składników odżywczych. Będzie to dobry nawóz szczególnie, jeśli wyjeżdżacie na kilka dni i musicie zostawić krzew bez opieki. 

Wymieszajcie 1 łyżkę płatków owsianych z 1 litrem wody (najlepiej deszczówki) lub przegotowanej, przefiltrowanej wody. Kranówka się nie nadaje, ponieważ zawiera najczęściej zbyt dużo wapnia (jest zbyt twarda). Do tego dodajcie 1 łyżkę biohumusu lub wermikompostu, wymieszajcie i odłóżcie na całą noc. Hortensję możecie podlewać już kolejnego dnia, bez konieczności rozcieńczania. Wiosną i latem róbcie to raz w tygodniu.

Nawóz z płatków owsianych - do jakich kwiatów oprócz hortensji się nadaje?

Błyskawicznie przygotowany nawóz przyda wam się również do podlewania innych roślin w ogrodzie, a nawet domowych, doniczkowych. Stosować możecie go np. do podlewania sadzonek pomidorów, a także np. do papryki i zamiokulkasa. Płatki owsiane nadają się do stosowania również na sypko, zamiast fusów z kawy. Zmielonymi płatkami możecie podsypywać ziemię wokół roślin na działce czy w ogrodzie i podsypać je lekko ziemią - dokładnie tak samo, jak używa się fusów po kawie. Składniki odżywcze z owsa będą uwalniać się do podłoża, pobudzając wzrost i poprawiając kondycję waszych roślin.