Wiele odmian hortensji jest odpornych na niskie temperatury. Nie musicie więc specjalnie obawiać się ani długiej zimy, ani kwietniowych przymrozków. Jednym z najważniejszych dla zdrowego wzrostu i kwitnienia hortensji zabiegów ogrodniczych jest solidne cięcie. Trzeba je przeprowadzić jesienią lub wczesną wiosną - szerzej pisaliśmy na ten temat we wcześniejszym artykule o prawidłowym przycinaniu hortensji. Czego jeszcze trzeba dopilnować, żeby krzewy miały zapewnione jak najlepsze warunki i odwdzięczały się kwiatami?

Jak dbać o hortensje?

Żeby wasze hortensje pięknie kwitły, zadbajcie o 4 najważniejsze czynniki:

 • stanowisko

Hortensje lubią lekko wilgotne, ocienione miejsca. Na takich stanowiskach rosną najlepiej. Miejsce w słońcu również nie powinno im bardzo przeszkadzać, byle nie brakowało im wody.

 • podłoże

Hortensja posadzona w kwaśnym lub lekko kwaśnym podłożu (z odczynem na poziomie od 4,5 do 6,5 pH) kwitnie najpiękniej. Warto natomiast pamiętać, że pH ziemi może się zmieniać na przestrzeni każdego roku. Dlatego najlepiej zawczasu zróbcie zakwaszającą odżywkę do hortensji

 • podlewanie

Do nawadniania hortensji w ogrodzie idealnie sprawdza się deszczówka. Dzięki niej rośliny mają gęstsze kwiaty, są silne i zdrowe. Jeśli macie do dyspozycji jedynie twardą kranówkę, koniecznie ją przegotujcie i odstawcie na minimum 12 godzin, zanim będziecie podlewać swoje hortensje. 

 • nawożenie

Odżywianie hortensji warto rozpocząć już w pierwszych dniach kwietnia. Do utrzymania właściwego poziomu kwasowości gleby, a także jej zasobności w niezbędne mikroskładniki, nie wystarczy jednorazowa dawka. Trzeba nawozić regularnie. Jeśli macie kilka rabat z hortensjami, może to być duży wydatek, dlatego warto znaleźć alternatywę dla sklepowych nawozów. Wiosną dobrze będzie zasilać rośliny odżywką z 2 składników, które znajdziecie w kuchni.

Do podlewania z pewnością sprawdzi się:

2-składnikowa odżywka do hortensji

Pierwszym składnikiem naszego naturalnego nawozu są fusy po kawie mielonej. Ten kuchenny odpad dostarcza krzewom optymalną dawkę azotu, fosforu i potasu. Pomaga też utrzymać intensywną barwę płatków w czasie kwitnienia. Drugi produkt, którego potrzebujecie, to ziarna gorczycy białej. Gorczyca dodatkowo zabezpieczy wasze hortensje przed szkodnikami (np. mszycami)

Jak przygotować odżywkę do hortensji? Do garnka wlejcie ok. 5 l przefiltrowanej wody i zagotujcie ją. Po doprowadzeniu do wrzenia, do wody dosypcie ok. 1 szklankę fusów po kawie. Następnie dorzućcie 1/2 szklanki ziaren białej gorczycy. Gotujcie całość przez 10 minut, mieszając od czasu do czasu. Na koniec gorący wywar przecedźcie przez gazę, a powstały płyn pozostawcie do całkowitego ostygnięcia. Kiedy esencja osiągnie temperaturę pokojową, będzie gotowa do zasilenia roślin. 

Jak dbać o hortensje z pomocą naszej odżywki? Pamiętajcie o rozcieńczaniu esencji wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowanym domowym nawozem możecie podlewać kwasolubne rośliny co ok. 2 tygodnie

Co posadzić obok hortensji?

Do rabat z hortensją wybierzcie takie rośliny, które mają podobne wymagania, tzn. lubią lekko ocienione stanowisko i kwaśną glebę. Obok hortensji szczególnie warto posadzić kwiaty, które kwitną o różnych porach roku. Zaliczają się do nich m.in.: 

 • piwonie
 • funkie
 • jeżówki 
 • liliowce 
 • irysy
 • rozchodniki
 • zawilce
 • bergenie

Dbajcie o odpowiedne nawodnienie i nawożenie wspólnej rabaty, a przez cały sezon będziecie cieszyć się cudnie kwitnącym miejscem w ogrodzie