Domowe nawozy i odżywki do roślin doniczkowych mają pewną przewagę nad wieloma nawozami ze sklepu ogrodniczego. Robi się je szybko, wykorzystując to, co normalnie byście wyrzucili - a więc macie preparat za darmo. Taka odżywka, nie dość, że pobudzi wzrost, dodatkowo jeszcze zabezpieczy je przed atakiem szkodników. I jest ekologiczna - biodegradowalna. Taki jest m.in. nawóz z czosnku, który można stosować do wielu roślin. Innym uniwersalnym nawozem jest wywar z warzywa, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie choćby 1 dnia w kuchni. 

Jak działa nawóz z łupin cebuli?

Wywar z łupin cebuli to nie tylko doskonały barwnik do pisanek czy remedium dla osłabionych na kaszel czy zatrucie pokarmowe. Na taką „herbatkę” dobrze zareagują wasze rośliny - doniczkowe i nie tylko. Łupiny z cebuli zawierają dużo witaminy C, witaminy z grupy B i E. Mają też:

  • magnez
  • wapń
  • potas
  • fosfor
  • mangan
  • żelazo

Są one niezbędne do wzmocnienia roślin na wiosnę. Zawierają też cenny antyoksydant - kwercetynę. Chroni ona roślinę przed stresem oksydacyjnym, który podobnie jak u nas, prowadzi do osłabienia odporności. Kwercetyna pobudza też wzrost rośliny. W łupinach znajdziecie również fitoncydy, które chronią rośliny przed szkodnikami, chorobami oraz bakteriami i kwas nikotynowy, który wzmacnia system korzeniowy i pobudza procesy przetwarzania azotu i siarki w glebie.

Jak zrobić wywar z łupin cebuli? 

Do przygotowania wywaru z łupin cebuli potrzebujecie resztek z 2-3 cebul. Wsypcie je do słoika i zalejcie 1 litrem ciepłej, przegotowanej wody. Zakręćcie i odłóżcie na 24 godziny do lodówki. Następnego dnia przecedźcie nawóz przez sitko i podlejcie nim rośliny. Stosujcie raz w tygodniu. Poprawę kondycji roślin zobaczycie już po 3 tygodniach.

Zamiast parzyć łupiny, możecie je też zastosować na sucho. Wystarczy je pokruszyć i rozsypać wokół ziemi wokół waszych plantacji. Jeśli nie chcecie, by zwiał je wiatr, możecie również delikatnie zasypać je ziemią. Warto wsypać je również na dno doniczki podczas przesadzania roślin. Łupiny wzbogacą glebę o składniki odżywcze, poprawią jej strukturę i pomogą pozbyć się szkodników.

Co podlewać wywarem z cebuli?

Nawozem z łusek cebuli możecie podlewać np. storczyki (i inne rośliny doniczkowe), ale nie tylko. Nawóz sprawdzi się również w warzywniku, do podlewania ogórków, papryki i pomidorów oraz do krzewów owocowych (w tym do agrestu, aronii czy porzeczek).  Możecie go również użyć jako oprysk do truskawek i pomidorów, który pomoże pozbyć się chorób typowych dla warzywa (w tym zarazy ziemniaczanej).