Własne pomidory możecie wyhodować nie tylko w gruncie czy pod tunelem, ale nawet w doniczce, na własnym balkonie. Satysfakcja ze zbiorów, jeśli wszystko zrobicie prawidłowo i zgodnie ze szkołą, jest ogromna, nie mówiąc już o niepowtarzalnym smaku warzyw. Pomidory mają specyficzne wymagania, ale kto choć raz zje własnoręcznie wyhodowanego pomidora, ten będzie chciał zajadać tylko takie, z własnej uprawy. Sprawdźcie, jak w kwietniu pielęgnować sadzonki. 

Jak dbać o sadzonki pomidorów przed wysadzeniem do gruntu?

Nawożenie sadzonek pomidorów najlepiej zacząć przeprowadzać po ok. 2 tygodniach od przepikowania do większych doniczek. Okres przejściowy służy temu, by korzenie przystosowały się do nowego podłoża.

Pomidory, w tym delikatne sadzonki, nie lubią mieć zraszanych liści i łodyg. Trzeba starannie podlewać głównie podłoże, bez zalewania liści i łodyżek. Wilgoć nie służy części rośliny nad podłożem (roślina wtedy może chorować i gnić), dlatego dobrym rozwiązaniem będzie inna technika podlewania.

Doniczki z sadzonkami wstawiam do głębszych tacek z wodą. W ten sposób nasiąknie samo podłoże, od spodu. Podlewam je wodą w temp. pokojowej połączonej z porcją biohumusu. Do podlewania sadzonek świetnie nadaje się też gnojówka z pokrzyw, skrzypu lub mniszka. 

Co powinien zawierać domowy nawóz do pomidorów?

Czym lubią być dokarmiane pomidory? Domowy nawóz do pomidorów powinien zawierać: 

  • azot - pobudza wzrost, niezbędny zwłaszcza podczas wegetacji 
  • potas - wzmacnia i poprawia odporność roślin na stres środowiskowy, wpływa na smak pomidorów
  • fosfor - wspomaga ukorzenianie się sadzonek i chroni przed chorobami czy szkodnikami

Najprostszym i najbogatszym (najbardziej zróżnicowanym), uniwersalnym domowym nawozem do pomidorów jest kompost, ale nie każdy (szczególnie w mieście) ma własny kompostownik. Jeśli go nie macie, sięgnijcie po alternatywę. Są to skórki z owoców, które wiele osób codziennie zajada ze smakiem. Pomidory świetnie reagują na resztki bananów.

Jak zrobić domowy nawóz do sadzonek pomidorów?

Skórki z bananów możecie wykorzystać jako domowy nawóz do pomidorów na kilka różnych sposobów. Bananowy nawóz, poza tym, że chroni, odżywia i wzmacnia roślinę, dodatkowo zapewnia jej lepszy smak. W skórce znajduje się mnóstwo siarki, magnezu, wapnia i kwasu krzemowego. Doskonale zareagują na nią zwłaszcza pomidory uprawiane w domu, w doniczce. Jak można je wykorzystać?

1. Odżywczy dodatek do podłoża

Świeże skórki trzeba dokładnie umyć, pociąć i zakopać w podłożu, w którym docelowo planujecie posadzić pomidory. Zróbcie to na 10-14 dni przed posadzeniem. W tym czasie skórka zacznie uwalniać niezbędne składniki do gleby. 

2. Bananowy kompost z suszonych skórek 

Skórki po umyciu i pocięciu można też wysuszyć i posiekać lub zmielić na proszek. Na doniczkę lub pojemnik z sadzonką wystarczy 1-2 łyżeczki proszku. Wymieszajcie z nim wierzchnią warstwę ziemi. Składniki przedostaną się w głąb. Zabieg powtarzajcie raz w miesiącu. 

3. Wodny ekstrakt z bananów 

Pomidory, podobnie jak róże, przyciągają mszyce. Aby zapobiec ich wizycie, włóżcie wyszorowaną skórkę po bananie do słoika i zalejcie ciepłą, przegotowaną wodą. Po 2 dniach nawóz będzie gotowy. Stosujcie go w rozcieńczeniu z wodą w proporcji pół na pół.