W ogrodach i na działkach praca wre. Koniec marca i początek kwietnia to ostatni dzwonek, by zadbać o stan swoich sadzonek. Pikujemy siewki pomidorów oraz papryki, przesadzamy, w razie potrzeby podlewamy, ale nie byle czym. Warto zbierać deszczówkę, ale nie tylko. Roślinę (zarówno liście, jak i podłoże) odżywi mikstura, którą zrobicie w zaledwie 1 minutę. Podlewajcie swoje sadzonki wodą z 2 przyprawami, a sezon na pomidory i inne warzywa będzie wyjątkowo udany. Obejdzie się też bez szkodników, w dodatku za półdarmo. 

Jak dbać o ogród warzywny w marcu?

W marcu jak w garncu, ale pogoda zaczyna się stabilizować, a poranne przymrozki są coraz rzadsze. Przełom marca i kwietnia w ogrodzie to czas odnowy, porządków, a jednocześnie ostatni dzwonek na przygotowanie sadzonek warzyw na późniejszą rozsadę. Wkrótce więc będzie można wysadzić sadzonki do gruntu - czy to na otwartym powietrzu, czy też w szklarni lub w tunelu. 

Do pojemniczków wciąż możecie wysiać nasiona pomidorów i papryki, a oprócz tego kalafiora, brokułów czy sałaty. Do gruntu możecie już wysiać bardziej odporne na zmienną pogodę warzywa: marchewkę, cebulę, pietruszkę, groch, koper czy rzodkiewkę. To też dobry moment na przygotowanie grządek w warzywniku. Spulchnijcie i wyrównajcie podłoże oraz rozłóżcie na nim kompost, by odżywić glebę. 

Przygotujcie też domowy nawóz do sadzonek, które już wkrótce trafią do warzywnika, szklarni lub do donic na balkonie. Delikatne siewki, podobnie jak już dorosłe warzywa, mogą być celem mszyc, ślimaków i innych szkodników. Odżywka skutecznie je przed nimi zabezpieczy. 

Jak działa przyprawowy nawóz do sadzonek?

Do jego przygotowania będziecie potrzebować 1 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczki mielonej ostrej papryki i 1 litra ciepłej, przegotowanej wody. Cynamon wzmocni korzenie, zapobiegnie pleśni i zabezpieczy sadzonki przez bakteriami oraz grzybami. Przyprawa ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze również dla nas. Oprysk z cynamonu poza tym odstrasza komary, mrówki, krety, a także zające.

Mielona ostra papryka zawdzięcza swój smak kapsaicynie. Substancja ta skutecznie odstrasza szkodniki. W przeciwieństwie do nas, owady nie znoszą ostrych dodatków. Inne zwierzęta w naturze również nie podgryzają ostrej papryczki, uznając ją za zagrożenie. Ostra mielona papryka odstrasza mszyce, a także przędziorki, mączliki, a nawet zające, myszy i sarny - to ważne w późniejszym etapie wzrostu rośliny. 

Jak zrobić i stosować nawóz do sadzonek?

Do dużego słoika wlejcie 1 litr ciepłej, przegotowanej wody i wsypcie po 1 łyżeczce cynamonu oraz ostrej mielonej papryki. Wymieszajcie, zakręćcie i odłóżcie w ciemne miejsce na dobę. W ciągu 24 godzin kilka razy przemieszajcie mieszankę - wystarczy nią wstrząsnąć. Kolejnego dnia przecedźcie mieszankę przez gazę i przelejcie nawóz do butelki ze spryskiwaczem. Pryskajcie nią listki i podłoże co 2 tygodnie, w umiarkowanej ilości. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie rozmiękłe.