Wieloletnie kwiaty białej hortensji wyglądają z daleka jak dorodne kalafiory, a z bliska zdecydowanie cieszą oko. Roślina nie jest trudna w uprawie, ale ma swoje specyficzne wymagania. Kwiaty lubią półcień, ale nie może być go zbyt dużo, bo nie zakwitną. Problemem może być też zasadowa gleba - hortensje wolą taką o kwaśnym odczynie. Przed kolejnym sezonem zadbajcie o podłoże i zakwaście je bardzo tanią i prostą odżywką. Główny składnik znajdziecie w szafce lub w sklepie spożywczym. Odżywka do hortensji zastąpi sklepowe środki z powodzeniem.

Jakie podłoże najbardziej lub hortensja?

Krzewy hortensji mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi o podłoże. Potrzebują żyznej, wilgotnej, próchniczej ziemi o dobrej przepuszczalności. W związku z takimi upodobaniami, analogicznie, nie przepadają za ciężką i gliniastą ziemią. Słabo będą też rosnąć na terenach zalewowych. Hortensje śmiało można sadzić w podłożu przeznaczonym do różaneczników.

Jaki powinien być odczyn gleby dla hortensji?

Hortensja woli kwaśne lub lekko kwaśne podłoże z odczynem na poziomie od 4,5 do 6,5 pH. Odczyn nie może być jednocześnie zbyt wysoki. Wówczas hortensje marnieją w oczach (bo nie mogą pobrać z gleby składników odżywczych - w tym żelaza, manganu czy glinu). Oznaką tego jest blednięcie i żółknięcie liści, przebarwienia, schnięcie i opadanie liści, słaby wzrost rośliny i brak kwitnienia.

Odczyn pH ziemi zmienia się w ciągu roku, dlatego, jeśli zapomnicie o sprawdzeniu odczynu, efekty pielęgnacji hortensji mogą być różne. Zróbcie zakwaszającą odżywkę do hortensji, idealną na wczesną wiosnę. 

Kuchenna odżywka do hortensji 8:1

Jeśli przez zimę gleba, w której rośnie wasza hortensja stała się zasadowa, zadziałajcie już teraz. Zacznijcie podlewać roślinę roztworem octu i wody w stosunku 1:8 (1 litr octu na 8 litrów wody). Uwaga: podlewajcie ziemię wokół krzewu, a nie u jego podstawy. Za pewien czas sprawdźcie odczyn gleby, aby w razie potrzeby ponowić podlewanie.

Octowa odżywka do hortensji pomoże wam też zakwasić ziemię przed posadzeniem hortensji. Młode sadzonki uziemiajcie jednak co najmniej 3-4 tygodnie po takim zabiegu. Nie podlewajcie młodych roślin octem tuż po ich posadzeniu, bo możecie uszkodzić w ten sposób korzenie. Ziemię zakwasić możecie również w mniej inwazyjny sposób niż woda z octem. Raz w tygodniu wystarczy podlać hortensje roztworem fusów z kawy z wodą (1 szklanka fusów na 10 litrów wody). 

Dodatkowo, aby kwiaty i liście pięknie rosły, dodatkowo możecie zastosować do hortensji bananową odżywkę. Wokół rośliny zakopcie płytko pod ziemią kawałki skórki od banana. Uważajcie, by nie uszkodzić pędów i korzeni rośliny. Latem krzewy będą uginać się od kwiatów - sami zobaczycie.