Utrzymanie kuchni w idealnej czystości wiąże się z codzienną pracą u podstaw - przecieraniem blatów, podłóg i myciem naczyń (jeśli nie macie zmywarki). To pomieszczenie, które brudzimy najczęściej i najbardziej. Bardzo łatwo tutaj nie tylko o tłuste plamy, ale też o zacieki z kamienia - i to nawet świeżo po umyciu kranów i pozostałych części baterii. W zapuszczonej kuchni nie chce się ani gotować, ani nawet przebywać i wypić herbaty. Poznajcie domowy sposób na usunięcie zalegającego kamienia i na to, jak spowolnić jego osadzanie się po raz kolejny. 

Skąd bierze się kamień w kuchni i łazience?

Twarda woda jest to woda z dużą ilością tlenku wapnia, magnezu, chlorków i azotanów. Dwutlenek węgla obecny w wodzie z czasem się utlenia, przez co wytrąca się węglan wapnia, znany dobrze wszystkim jako kamień. Kamienia trudno uniknąć, można go jedynie na bieżąco usuwać. Pomocą mogą być systemy filtrowania (zmiękczania) wody, instalowane pod zlewem lub w ramach instalacji wodnej w domu. 

W polskich gospodarstwach domowych dominuje twarda lub średnio twarda woda. Najbardziej na zakamienioną wodę skarżą się przede wszystkim mieszkańcy województwa małopolskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, zachodniopomorskiego i świętokrzyskiego. Miękką wodę mają za to mieszkańcy Podhala i Sudetów - pozazdrościć.

Jak zrobić domowy płyn na kamień?

Skuteczny, ale domowy płyn na kamień zrobicie z tego, co najprawdopodobniej macie już w domu. Wymieszajcie 1 szklankę octu z 2 łyżkami kwasku cytrynowego i „kapką” płynu do mycia naczyń. Jeśli nie macie skoncentrowanego kwasku cytrynowego (a warto go kupić i mieć w domu zapas) użyjcie zamiast niego 1 szklankę soku z cytryny

Płyn przelejcie do butelki ze spryskiwaczem. Aby wyczyścić kamień, spryskajcie ściereczkę płynem i rozłóżcie ją na zakamienionej powierzchni. Zostawcie na 20 minut, a potem gąbką usuńcie kamień - będzie już miękki i zejdzie bez problemu. Na koniec wytrzyjcie do sucha czyszczoną powierzchnię, ale to nie wszystko.

Jak zapobiec osadzaniu się kamienia?

Po usunięciu osadu zróbcie jeszcze 1 rzecz - by wasza praca nie poszła na marne, i aby spowolnić ponowne osiadanie kamienia. Natrzyjcie czyszczone powierzchnie ściereczką z mikrofibry nasączoną olejem lub oliwką kosmetyczną dla dzieci. Armatura będzie błyszczeć przez dłuższy czas. Warstwa tłuszczu zapobiegnie na jakiś czas powstawaniu zacieków z twardej wody.