Był taki czas, kiedy sklepowe środki do odtykania rur schodziły u nas litrami. Od dłuższego czasu mamy jednak w domu zwierzęta, w tym kota, który często towarzyszy nam w łazience, lubi też wchodzić do wanny i jego kuweta jest właśnie tam. Opary takich środków nie są obojętne dla nikogo - ani dla domowników, ani dla pupili. Drażnią one skórę, oczy i nos, a nasz kot ma astmę. Ja też jestem na nie wyjątkowo wrażliwa. Oprócz odpływów w łazience, równie często zatykały nam się rury w kuchni. Zamiast wpuszczać do odpływu kolejne mocne detergenty, postanowiłam poszukać łagodniejszego dla wszystkich i bardziej łaskawego dla kieszeni sposobu.  

Jak odetkać zatkany zlew domowym sposobem?

Zanim sięgnę po mocniejszy kaliber i środek, w pierwszej kolejności wykorzystuję starą, dobrą sodę oczyszczoną - dobrą na wszystko, w tym do zlewu również. Do odpływu wsypuję pół szklanki sody i zalewam ją połową szklanki octu. Odpływ zatykam korkiem lub przykrywam talerzykiem i daję miksturze czas: do 30 minut. W tym czasie soda z octem się spienią. Po upływie pół godziny zlew przelewam dwukrotnie sporą ilością gorącej wody.

Podobnie postępuję, gdy mam awarię w łazience. Nie dość, że odpływ znów jest drożny, to jeszcze nie czuć już przykrych zapachów z odpływu. Zapach octu uleci podczas wietrzenia mieszkania. Może się jednak zdarzyć, że to nie wystarczy. Wtedy wyciągam asa z rękawa, a właściwie ze zmywarki. Kostka do zmywarki to świetne remedium na tego typu problemy. I tym razem również obejdzie się bez pomocy hydraulika. 

Jak odetkać zlew w kuchni za pomocą kostki do zmywarki?

Wrzucam tabletkę do niewielkiego słoika (o pojemności do 400-500 ml) i zalewam gorącą wodą. Mieszam i czekam, aż całkowicie się rozpuści. Mieszankę wlewam do odpływu w zlewie i zatykam zlew zatyczką lub przykrywam talerzykiem (nasz kot bardzo lubi zaglądać do odpływu). W ten sposób odtykam zlew wieczorem, gdy już wszystko ugotuję i pozmywam naczynia. Rozpuszczoną tabletkę zostawiam w odpływie na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Składniki kostek do zmywarki skutecznie rozpuszczają zalegający brud. Rano płuczę zlew bieżącą, gorącą, a następnie chłodną wodą.