Luty zaraz się kończy i już niebawem, wraz z nadejściem wiosny, przyjdzie pora na odżywienie roślin doniczkowych po zimowym okresie przejściowym. 

Jak obudzić monsterę? Pielęgnacja rośliny po zimie

W marcu warto wykonać kilka czynności, które pomogą monsterze dziurawej w zdrowym rozwoju. Przede wszystkim zadbajcie o:

  • przestawienie monstery bliżej światła dziennego

Nic nie pobudza roślin doniczkowych do wzrostu tak skutecznie, jak naturalne światło słoneczne. Dlatego już w marcu przestawcie doniczki z głębi pokoju bliżej okna (szczególnie, że kończy się sezon grzewczy, więc kaloryfery nie będą problemem). Zmiany po przestawieniu monstery wiosną zauważycie niebawem - liście zaczną robić się większe, silniejsze i ładniej wybarwione. Zwiększycie też jej szansę na piękne dziury w nowych liściach. 

  • przesadzenie rośliny

Wiosna to najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych. Świeża ziemia, podobnie jak naturalne światło, pobudzi je do wzrostu. Monstery warto przesadzać co rok (młode okazy) lub co dwa lata (rośliny starsze), za każdym razem do doniczki większej o 1 rozmiar (nie więcej). Ważne jest też świeże podłoże. W przypadku monstery dziurawej najlepiej sprawdzi się ziemia torfowa przepuszczalna, najlepiej wymieszana z dobrej jakości perlitem (w proporcji 3:1).

  • oczyszczenie liści

Zimą na liściach roślin domowych tworzy się grubsza warstwa zanieczyszczeń. Tłusty kurz blokuje dostęp światła do liści i zatyka ich aparaty szparkowe, co spowalnia wzrost roślin. Liście monstery dziurawej przetrzyjcie dokładnie z góry i dołu miękką, wilgotną szmatką z dodatkiem soku z cytryny.

  • częstsze zraszanie monstery

Monstera deliciosa to gatunek pochodzący z tropików, a więc roślina ta z natury uwielbia wilgotne powietrze. Właśnie z tego powodu regularne zraszanie odstaną wodą w temperaturze pokojowej lub zainwestowanie w specjalny nawilżacz to jedna z najlepszych rzeczy, które możemy dla niej zrobić.

  • naturalne odżywienie całej rośliny

Już od marca-kwietnia możecie ponownie zacząć nawozić swoje monstery. Polecamy domową odżywkę z łupin orzechów włoskich

Domowa odżywka do monstery łupin orzechów włoskich - jak działa?

Aby przygotować jakościowy nawóz do monstery, wcale nie trzeba od razu biec do sklepu ogrodniczego. Wystarczy sprytnie wykorzystać łupiny orzechów włoskich. Jeśli chętnie chrupiecie orzechy, na pewno wiecie, jak cenne i zdrowe są dla naszego organizmu.

Twarde skorupki, które zwykle pewnie wyrzucacie, również zawierają wiele wartościowych składników, np. duże ilości fosforu oraz potasu, które naturalnie wzmacniają system korzeniowy roślin. W łupinach orzechów włoskich znajdują się także m.in. żelazo, wapń, cynk i magnez, które odżywiają glebę, przez co rośliny lepiej magazynują wodę, a także szybciej wypuszczają liście. Dzięki temu skorupki po orzechach mogą być wykorzystywane do wzmacniania większości waszych ulubionych roślin doniczkowych po wymagającym okresie zimowym. Monstery bardzo dobrze reagują na podlewanie taką właśnie domową odżywką. 

Domowa odżywka do monstery łupin orzechów włoskich - jak przygotować i jak jej używać?

Dwie spore garście łupin orzechów włoskich przesypcie do garnka i zagotujcie je z w 1 litrem wody. Wywar należy gotować przez 20 minut, a następnie odcedzić i przestudzić do temperatury pokojowej. 

Takim naturalnym nawozem podlewajcie monsterę dziurawą maksymalnie 1 raz w tygodniu. Domowej odżywki z łupin orzechów włoskich możecie też używać do nawożenia innych roślin zielonych (np. epipremnum, paproci), ale też kwitnących, np. storczyków, fiołków afrykańskich czy skrzydłokwiatów