Dobra odżywka do paprotek wcale nie musi być droga. Wystarczy wykorzystać popularny domowy „odpad”, a powstanie prawdziwy odżywczy, wartościowy eliksir za bezcen, dzięki któremu roślinka odżyje. Coś, co często wyrzucamy do śmieci, ma genialne właściwości. Dzięki specjalnemu nawozowi z resztek paprotka nie zgubi już ani jednego listka, a zwiędnięta się podniesie i będzie wyglądała lepiej niż kiedykolwiek.

Jak zrobić domowy nawóz do paprotek?

Mało kto wie, że genialny domowy nawóz do paprotek może powstać z najzwyklejszych skorupek po jajkach. Zwykle wyrzucamy je do kosza, a to fantastyczna skarbnica wartościowych składników. Przede wszystkim znajdziemy w nich mnóstwo wapnia, a do tego magnez, żelazo, miedź, cynk czy siarkę. Nie wystarczy jednak tak po prostu pokruszyć łupinek wprost do doniczki, a lepiej przygotować z nich prostą „herbatkę” do podlewania. Zobaczcie, jak to zrobić. 

Prosty przepis na nawóz ze skorupek jaj

Na początku musicie dokładnie wypłukać skorupki z 3 jajek i rozłożyć je na płasko na ręczniku papierowym lub czystej ściereczce. Teraz trzeba zostawić je do całkowitego wysuszenia, a następnie dokładnie rozdrobnić na proszek. Można to zrobić mieląc je w młynku, moździerzu lub nawet rozgniatając wałkiem. 

Tak przygotowany pyłek rozpuśćcie w 1 litrze wody i zagotujcie. Gdy mieszanka zacznie wrzeć, zdejmijcie ją z palnika, przykryjcie pokrywką i odstawcie na całą dobę. Kolejnego dnia przecedźcie mieszankę przez gęste sitko i gotowe.

Jak stosować nawóz ze skorupek jaj?

Tak przygotowany nawóz do paprotki najlepiej stosować regularnie, raz na 2-3 tygodnie. Sprawdzi się on również do wielu innych roślin, zarówno tych domowych, jak i ogrodowych. Warto nim zasilić również hortensje, piwonie, lawendę oraz jabłonie czy lilaki. Odżywka ze skorupek jaj przyda się również do uprawy warzyw, takich jak kapusta, fasola, cukinia czy pomidory.