Przedwiosenne porządki obejmują nie tylko wnętrze domu, ale też to, co widać z zewnątrz gołym okiem - okna i firanki. Gdy tylko się ociepli i przestaje padać, wiele osób zabiera się za pranie firan i pucowanie okien na błysk. Lepiej nie robić tego w przymrozki, bo szyby mogą zacząć pękać, a niskie temperatury uszkadzają uszczelki. Dodatkowo, na mrozie, woda i detergenty również zamarzają, tworząc smugi. Mycie okien na mrozie to syzyfowa praca. To, co możecie jednak śmiało zrobić przed rozpoczęciem wiosny, to pranie i wybielanie firanek. Będziecie zaskoczeni zmianą. W pokojach od razu zrobi się jaśniej. Jak wybielać firanki domowym sposobem?

Domowe sposoby na wybielanie firanek

Firanki żółkną i szarzeją m.in. od słońca. Zatrzymują na zewnątrz sporo kurzu, brud znad rozgrzanych kaloryferów. Osiadają też na nich drobinki tłuszczu podczas gotowania. Tkanina chłonie też chętnie zapachy - nie tylko kuchenne, ale również dym z papierosów. Z czasem tracą świeży wygląd i zaczynają brzydko pachnieć. Z tego względu należy je co kilka miesięcy prać. W większości przypadków wystarczy temperatura do 40 st. C i tryb prania delikatnych tkanin lub pranie ręczne, chyba, że producent waszych firan ma inne wytyczne. 

Firanki najczęściej są białe, warto więc przed praniem dodatkowo wstępnie je namaczać. Odzyskają śnieżnobiały odcień, a przykry, gromadzony miesiącami „zapaszek” zniknie. Jak wybielać firanki? Wstępnie zróbcie im kąpiel w roztworze proszku do pieczenia z wodą. Wystarczy 5 litrów ciepłej wody i 1 opakowanie proszku. Moczcie firanki przez 20-25 minut, a potem wypierzcie jak zwykle. Jeśli nie macie proszku, ale za to znajdzie się u was kilka cytryn lub kwasek cytrynowy, świetnie się składa. 

Jak wybielać firanki sokiem z cytryny?

Roztwór soku z cytryny z wodą działa jak wybielacz i odplamiacz 2 w 1. Kwas cytrynowy obecny w soku z cytryny dodatkowo pomoże rozpuścić tłuszcz oraz zalegający brud na materiale, a także zneutralizuje nieprzyjemny zapach. 

Wlejcie do wiadra 5 l ciepłej wody i wyciśnijcie do niej sok z cytryny. Im więcej soku, tym lepszy efekt. Namoczcie w takiej „lemoniadzie” firanki przez ok. 30 minut, a następnie wypierzcie je jak zwykle. Zamiast soku cytrynowego możecie wykorzystać również kwasek cytrynowy (na 1 litr wody dodajcie 2 łyżeczki kwasku). Dalej pierzcie, jak zwykle. Efekty was zaskoczą.