Jajka na twardo pojawiają się też na naszych talerzach co dzień: jako pasta jajeczna na śniadaniowych kanapkach, w sałatce jarzynowej, sałatce nicejskiej czy w farszach. Faszerowane lub panierowane jajka po szkocku z mięsem również są wyborne. Nie mówiąc już o jajkach w sosie musztardowym na gorąco, z ziemniakami - przepysznym, sycącym obiadowym klasyku. Sprawdźcie, dlaczego ugotowane jajka na twardo miewają obwódkę, czy jest się czego obawiać i jak rozwiązać ten problem. 

Skąd bierze się sina obwódka wokół żółtek?

Widok połówek jajka z siną obwódką na pewno jest wam dobrze znany. Jeśli nie u was, to „w gościach”. Niektórzy zastanawiają się wtedy, czy jedzenie takiego jajka nie jest szkodliwe - czy np. nie jest ono nieświeże. 

Uspokajamy: sina obwódka wokół żółtka to skutek zbyt długiego gotowania jajka. Niektórzy gotują je nawet kilkanaście minut, bo chcą mieć pewność, że żółtko będzie odpowiednio ścięte i zwarte. Brzydki, siny kontur wokół żółtek powstaje w wyniku reakcji siarki z żelazem. 

Jajka z siną obwódka - jeść czy nie tykać?

Siny kontur to problem głównie estetyczny. Takie jajka wam nie zaszkodzą, więc możecie śmiało po nie sięgać. Mają one jednak często dość suche, „zatykające” podczas jedzenia żółtka. Jeśli zdarzyło wam się ugotować jajka z takim skutkiem i efekt wizualny wam przeszkadza, istnieje sprytne rozwiązanie. Wyjmijcie żółtka, zmiksujcie je z majonezem i szczypiorkiem, i taką pastą nadziejcie z powrotem żółtka. Faszerowane jajka zamaskują problem i żółtka na pewno nie będą już suche. Aby ułatwić sobie zadanie i przekąska była estetyczna, wykorzystajcie do nadziewania rękaw cukierniczy. Na bazie takich żółtek zrobicie też pastę chrzanową. Do takiej pasty możecie też dodać boczek lub wędzonego łososia, odrobinę majonezu i koperek. Nikt nie zauważy, że przegotowaliście jajka. 

Ile czasu gotować jajka na twardo?

Jajka na twardo potrzebują maksymalnie 10 minut od momentu zagotowania wody (w zależności od wielkości). Zwykle już po 8-9 minutach spędzonych w garnku na niewielkim ogniu żółtka będą jednak dobrze ścięte, a jednocześnie nie przesuszone. Aby uniknąć powstawania sinej obwódki wokół żółtka, przelejcie kilka razy zimną wodą ugotowane już jajka. Zatrzymacie w ten sposób proces gotowania i tworzenia się szarych śladów w środku.

Aby jajka na twardo się dobrze obierały, po ugotowaniu obijcie delikatnie skorupkę z kilku stron i obierajcie jajka pod wodą. Skorupka powinna odejść w kilku kawałkach. Najłatwiej obiera się też świeże jajka (najwyżej kilkudniowe), ale nie każdy ma do nich dostęp i szczęście przy dostawie do sklepu.