Bez czosnku kuchnia polska byłaby znacznie uboższa. Trudno wyobrazić sobie bez niego mięso w różnych postaciach (w tym kotlety mielone i pieczeń z szynki czy schab), a także domowe wędliny czy kiełbasę własnego wyrobu. Czosnek podkreśla smak sosu pomidorowego do makaronu i gołąbków, nadaje się też świetnie do kanapek - wypróbujcie chociażby pastę z upieczonego. Pieczony czosnek ma głęboki i słodkawy, ale wciąż wyrazisty smak. Jeśli w waszych zapasach znajduje się przynajmniej 1 główka i często go używacie, sprawdźcie, czy obchodzicie się z nim prawidłowo. Już nigdy nie użyjecie wyciskarki do czosnku inaczej. Nasz sposób pozwala zaoszczędzić cenny czas i nerwy. 

Czosnek wyciskany czy krojony? Metoda ma znaczenie

Nie każde danie wymaga wyciskania czosnku przez praskę. Wyciśnięty na miazgę czosnek sprawdzi się znacznie lepiej w sosach i marynatach oraz potrawach duszonych. Podczas duszenia dodaje się zwykle odrobinę wody i powstaje sos, w którym czosnek oddaje swój smak.

Jeśli wrzucicie wyciśnięty czosnek na patelnię i zaczniecie go smażyć, trzeba pospieszyć się z innymi składnikami. Taki czosnek bardzo szybko się przypala. Nawet 1 niewielki przypalony kawałek sprawi, że cokolwiek smażycie, wyjdzie wam gorzkie - trzeba będzie zacząć od nowa. Czosnek do potraw smażonych krójcie na grubsze kawałki lub dodawajcie nieco później. Gdy czosnek zacznie pachnieć na patelni, najwyższy czas zacząć dodawać pozostałe składniki (lub trochę więcej tłuszczu).

Aby czosnek oddał jak najwięcej wartości odżywczych, po pokrojeniu odłóżcie go na 10 minut. Po upływie tego czasu będzie miał najwięcej allicyny - substancji, która działa antybiotycznie. 

Wyciskanie czosnku przez praskę - co robimy źle?

Niemal wszyscy robimy to w ten sam sposób: najpierw obieramy czosnek z łupin, a następnie obrane ząbki wkładamy do praski. Jest to zbędne. Wystarczy wrzucić do wyciskarki cały ząbek czosnku w skórce. Przez praskę przejdzie tylko to, co najcenniejsze - czosnek, a łupiny zostaną w środku. Łatwiej będzie wam też wyczyścić taką wyciskarkę, bo część czosnkowej miazgi zatrzyma się w łupince. Często wystarczy wyjąć i wyrzucić łupinkę z resztkami czosnku. W czyszczeniu praski z resztek czosnku pomogą wam wykałaczki lub patyczki do szaszłyków - bez trudu wydłubiecie nimi uparte resztki.

Istnieje też inny patent na takie pozostałości. Po usunięciu łupiny włóżcie do praski kawałek ogórka i wyciśnijcie go wraz z resztkami czosnku. Taką mieszankę możecie po prostu zjeść, jak surówkę. Wodniste warzywo pomoże pozbyć się czosnku z dziurek w prasce.