O taki wypadek w kuchni szczególnie łatwo, gdy w domu są dzieci lub seniorzy. Niektórym, którzy stosują olej na oko, zdarza się też „chlupnąć” większą ilość nie tylko na patelnię, ale i obok, na kuchenny blat czy samą kuchenkę. Wtedy również trzeba powierzchnię szybko umyć - by tłuszcz się nie zapalił. Jak przechowywać olej i sprawić, by butelka z olejem nie była „niebezpieczna”?  Skorzystajcie z naszego pomysłowego patentu. Wystarczy odrobina wyobraźni w kuchni, by zażegnać ryzyko i usprawnić przy okazji gotowanie. 

Jak przechowywać olej? 

Sposób przechowywania oleju nierafinowanego różni się od metody dla oleju rafinowanego (rzepakowego lub słonecznikowego, najczęściej stosowanego w kuchni). Olej nierafinowany ze względu na swoje właściwości potrzebuje bardziej restrykcyjnych warunków. Taki tłuszcz najlepiej trzymać w lodówce lub w chłodnej temperaturze (do 10 st. C), bez dostępu do światła słonecznego. Taki olej powinien być przechowywany w butelce z ciemnego szkła, dzięki temu zachowa swoje wszystkie wartości. 

Olej rafinowany można przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej w szafce - z dala od światła słonecznego. Olej, podobnie jak nierafinowany, powinien być też szczelnie zamknięty (by cenne składniki się nie utleniały, a sam olej nie zjełczał). W obu przypadkach sprawdzajcie regularnie termin przydatności do spożycia. Oleje nierafinowane trzeba zużyć najczęściej w ciągu kilku tygodni od otwarcia butelki. Rafinowany tłuszcz możecie wykończyć w ciągu pół roku od daty produkcji. 

Co łączy wacik kosmetyczny z olejem?

Na pewno przynajmniej raz zdarzyło wam się chwycić natłuszczoną butelkę z olejem. Nie dość, że wyślizguje się w dłoni, jest to też mało higieniczne - kurz i brud lubią osiadać na takiej lepkiej powierzchni. 1 skromny wacik kosmetyczny ułatwi wam gotowanie i zapobiegnie irytującemu wyślizgiwaniu się butelki z rąk. Kołnierzyk z wacika sprawi, że butelka pozostanie czysta. Jak zrobić taki „ kołnierzyk”?

Umyjcie płynem do naczyń lub mydłem zatłuszczoną butelkę z zewnątrz, wytrzyjcie do sucha. Złóżcie wacik na pół i jeszcze raz na pół, jak naleśnik w trójkąt. Utnijcie nożyczkami ostry kąt, który powstał. Rozłóżcie wacik - na środku będzie otwór. Tak przygotowany wacik nałóżcie na szyjkę butelki. Dzięki takiemu zabezpieczeniu tłuszcz nie będzie już spływał po butelce - zatrzyma się na waciku. W podobny sposób możecie też wykorzystać złożony kawałek ręcznika papierowego i przykleić go od dołu za pomocą taśmy klejącej do butelki.