Nadchodzący marzec to dobry czas, by obudzić swoje kwiaty doniczkowe z zimowego snu. Storczyki widać na wielu parapetach, ale mnóstwo fanów tych kwiatów miewa z nimi problem - szczególnie, jeśli kwiaty zostały podarowane w prezencie i pochodzą z supermarketu, gdzie warunki do wzrostu mają zwykle średnie. Uprawa storczyków może być jednak całkiem satysfakcjonująca, a jej efekty mogą budzić zazdrość u sąsiadów. Jeśli wasze kwiaty sprawiają wrażenie zwiędniętych i gubią płatki, czas się nimi zająć. Zanim zreanimujecie storczyki przed wiosną, sprawdźcie, czy znacie podstawy ich pielęgnacji. 

Jak dbać o storczyki? 3 podstawowe zasady

Storczyki lubią miejsca jasne, ale z rozproszonym światłem. Nie przepadają też za zmianami miejsca, dlatego warto po zakupie rośliny dokładnie je przemyśleć. Jeśli już zdecydujecie się go postawić na parapecie, wybierzcie okno od strony wschodniej. Latem storczyk wymaga lekkiego przysłonięcia - nie lubi mocnych promieni słońca. Okno, w którym stoi, powinno być lekko przysłonięte firanką lub żaluzją. 

Latem roślina czuje się najlepiej w temp. ok. 24 st. C, zimą zaś w temp. 18 st. C. Jego kwitnienie pobudza różnica temperatur między dniem a nocą. Zimą, jeśli zależy wam na pełnym rozkwicie storczyka, przykręcajcie kaloryfer pod parapetem, na którym stoi storczyk. Latem storczyk będzie kwitł intensywniej, jeśli wyniesiecie go na lekko ocieniony balkon. 

Podlewanie storczyków to temat na osobny artykuł, jednak ogólna zasada brzmi: dużo wody na raz, ale rzadko. Nie bez znaczenia jest też woda. Powinna ona być miękka, tymczasem w wielu polskich domach jest ona średniotwarda lub twarda. Przed podlaniem przegotujcie i wystudźcie wodę do temperatury pokojowej lub podlewajcie kwiaty zebraną deszczówką. Oprócz „picia” storczyki powinny też od czasu do czasu coś „zjeść”. Podzielcie się z nim swoim śniadaniem. Domowy nawóz do storczyków z pomidorów sprawi, że pączki zaczną kwitnąć w ciągu kilku tygodni. 

Jak działa domowy nawóz do storczyków z pomidora?

Pomidory są nie tylko smaczne, ale bogate w minerały: fosfor, potas, wapń oraz witaminy A i C. Z tych powodów „zasmakują” również waszym storczykom. To naturalny „doping”, który pomoże orchideom wypuszczać nowe kwiaty i liście. Aby go przygotować, zmiksujcie 1 pomidora z 300 ml wody i odcedźcie. Taki rozwodniony sok pomidorowy możecie stosować na 2 sposoby.

Jak stosować domowy nawóz do storczyka?

Możecie standardowo podlać nim roślinę lub namoczyć w odżywce czystą, miękką ściereczkę i przetrzeć nią liście. Wystarczy zrobić to raz na 2 tygodnie. Nie musicie czekać na żaden wyjątkowy moment, by zacząć taką kurację. Początek marca i wiosny będzie w sam raz. W cieplejsze miesiące możecie dokarmić roślinę pomidorowym nawozem, gdy tylko roślina wypuści kolejny kwiat, pąk lub liść.