Prasowanie wydaje się być najłatwiejszą rzeczą na świecie, ale wiele dorosłych osób tego unika. Kilkugodzinne stanie nad deską do prasowania nie wydaje się najciekawszym zajęciem domowym. Niektórych jednak ta czynność uspokaja i daje poczucie dobrze wykonanej, a co ważne, widocznej „roboty”. Niezależnie od tego, czy lubicie prasować, czy za tym nie przepadacie, każdy od czasu do czasu musi chwycić za żelazko. Prasowanie można sobie ułatwić, przyspieszyć i usprawnić. 

Domowa woda do prasowania - sprytny sposób na szybsze prasowanie

Aby zrobić wodę do prasowania, potrzebujecie 100 ml wody i 50 ml soku z cytryny (jest to sok z 1 owocu - ok. 3 pełne łyżki). Wymieszajcie i przelejcie do zbiornika na wodę. Stosujcie taką wodę, jaką zaleca producent waszego żelazka. Niektórzy polecają wodę destylowaną lub przegotowaną i przestałą, inni kranówkę lub wodę z kranu wymieszaną z wodą destylowaną w proporcji 1:1. 

Sok cytrynowy zawiera kwas cytrynowy, który pomaga zmiękczać tkaniny. Dzięki temu będą bardziej podatne na prasowanie. Szybciej też zaprasujecie kanty, jeśli potrzebujecie. Kwas przy okazji pomoże rozpuścić osad z kamienia zalegający w dyszach i będzie zapobiegać osadzaniu się kamienia wewnątrz. Taka mieszanka dodatkowo ładnie i świeżo pachnie. Cytrusowy delikatny zapach nie będzie kolidował z zapachem waszych perfum czy kosmetyków. 

Inne sposoby na zmiękczenie materiału

Tkaniny jeszcze podczas prania pomoże dodatkowo zmiękczyć inny domowy detergent (płyn do płukania). W 500 ml ciepłej wody rozpuśćcie 3 łyżeczki kwasku cytrynowego i dodajcie kilkanaście kropel olejku eterycznego. Wystarczy przed ostatnim płukaniem wlać do bębna pralki 3 łyżki takiej mieszanki i poczekać na efekt.

Możecie też wykorzystać kulki z folii aluminiowej. Pomogą one zmiękczyć materiał. Dzięki nim ubrania nie będą się też elektryzować. Kliknijcie w grafikę poniżej i sprawdźcie, jak dokładnie to zrobić - kiedy dodać kulki i w jakiej temperaturze wyprać ubrania. 

Jak wyczyścić żelazko?

Brudne i zatkane osadem z kamienia żelazko błyskawicznie może zostawiać podczas prasowania nieestetyczne smugi. Szybciej się też przypala, a nieczyszczony sprzęt może po prostu odmówić posłuszeństwa. Aby wyczyścić żelazko, nie trzeba rozmontowywać sprzętu. Aby przeczyścić, a przy okazji zdezynfekować w środku żelazko, wlejcie do zbiornika wodę z  2-3 łyżkami octu. Nagrzejcie żelazko i wypuszczajcie z niego parę, aż zużyjecie całą wodę. Wyłączcie żelazko, wystudźcie je przez chwilę i wytrzyjcie stopę żelazka miękką szmatką.