Każdy, nawet najdroższy dywan z czasem traci nasycony kolor. Niekiedy robi się wręcz szary od kurzu, bo działa na zabrudzenia jak magnes. Chłonie też różne zapachy, plamy i przebarwienia. Skuteczne pranie dywanu bez specjalnego odkurzacza piorącego jest możliwe. Wystarczy tylko kilka produktów z kuchni i zwykły odkurzacz lub po prostu chwila cierpliwości. Po wysuszeniu będzie czysty i nie będzie czuć żadnych przykrych zapachów. Zaoszczędzicie też sporo pieniędzy.

Domowy sposób na pranie dywanu - specjalny spray

Niezależnie od tego, jaki dywan będziecie czyścić (czy z krótkim czy z długim włosiem), zacznijcie od jego odkurzenia. Odkurzcie też okolice wokół niego. Jeśli macie dywan z długim włosiem, dodatkowo go wytrzepcie. W ten sposób pozbędziecie się wstępnie paproszków, które mogły osiąść głęboko we włosiu. 

Do butelki ze spryskiwaczem wlejcie 1 szklankę octu, 2 szklanki bardzo ciepłej wody i 2 łyżki soli. Dokładnie wymieszajcie, by sól się rozpuściła. Spryskajcie dywan i pozostawcie go do wyschnięcia. Możecie go np. wywiesić na poręczy balkonu. Gdy powierzchnia będzie już sucha, odkurzcie. Dywan odzyska świeżość i dawny wygląd. 

Jak wyczyścić dywan na sucho?

Jeśli nie chcecie używać domowych detergentów na mokro, sięgnijcie po sodę oczyszczoną. Posypcie całą powierzchnię dywanu proszkiem i pozostawcie na 4 godziny. W międzyczasie powiedzcie domownikom, by nikt po nim nie chodził. Chodzi o to, aby nie roznieść sody po całym mieszkaniu. Po upływie tego czasu odkurzcie dokładnie dywan. Soda odświeży i zdezynfekuje włókna dywanu. Zneutralizuje też wszelkie zapachy, które dywan wręcz chłonie. 

Czym prać dywan na mokro? Sposób na uparte plamy

Jeśli na waszym dywanie są trudne do wywabienia plamy z dłuższą historią, sięgnijcie po mocniejszy środek niż octowo-solny płyn. Wymieszajcie 3 łyżki sody oczyszczonej z 2 szklankami octu spirytusowego i 1 litrem wody. Spryskajcie detergentem całą powierzchnię dywanu i wyszczotkujcie szczotką z miękkim włosiem. Dywan powinien schnąć w zacienionym miejscu. Światło słoneczne może wejść w reakcję z octem, a na dywanie mogą pojawić się przebarwienia.