Truskawki rosną nie tylko na profesjonalnych plantacjach, ale też w prywatnych ogródkach, na działkach, a nawet w donicach na balkonie. Jeśli i wy chcecie mieć własne zbiory w sezonie, sprawdźcie, o czym pamiętać podczas ich uprawy i jaki domowy nawóz do truskawek zastosować, by już za jakiś czas móc cieszyć się pełną kobiałką własnych owoców. 

Co lubią truskawki i jak o nie dbać?

Najsmaczniejsze i najbardziej dorodne owoce rosną na słonecznych stanowiskach z dala od wiatru. Truskawki potrzebują też sporo wody - szczególnie po przekwitnięciu oraz podczas wzrostu i dojrzewania owoców. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. W przeciwnym razie owoce mogą być wodniste i niesmaczne. Do uprawy truskawek najlepsza będzie ziemia lekka, próchnicza i lekko kwaśna, o pH 5,5-6. Uprawy trzeba pilnować, szczególnie w okresie suszy. Jeśli przesuszycie krzaczki, owoce będą mniejsze i mniej słodkie.

Truskawki bardzo lubią być dokarmiane nawozami i odżywkami. Nie należy jednak przesadzać z azotem, bo wtedy silne będą liście, ale owoców będzie mało. Świetnie sprawdzi się jednak gnojówka z pokrzyw i coś, co wielu cukierników-amatorów ma w lodówce - drożdże. Powiedzenie, że coś rośnie jak na drożdżach potwierdza się na przykładzie truskawek. Dzięki nim krzaczki w sezonie wydadzą więcej owoców. Drożdże piekarnicze chronią też korzenie roślin przed szkodliwymi mikroorganizmami w glebie. Drożdże zawierają mnóstwo witamin z grupy B, węglowodanów, aminokwasów i minerałów, w tym żelaza i pierwiastków śladowych.

Jak zrobić naturalny nawóz do truskawek?

Drożdżowa odżywka do truskawek wzmocni bryłę korzeniową, która u truskawek jest słabo rozwinięta i pobudzi wzrost owoców na krzaczkach. Rozpuśćcie 100 g kostkę świeżych drożdży w 2 l ciepłej, przegotowanej wody. Powinna ona mieć temp. ok. 25-28 st. C. Odczekajcie ok. 1-3 godziny. W tym czasie powstanie niesfermentowany nawóz. Uzyskany drożdżowy koncentrat rozcieńczcie w 10 l wody i stosujcie od razu.

Jak podlewać truskawki odżywką drożdżową?

Swoją truskawkową plantację podlewajcie drożdżami 3 razy w ciągu sezonu:

  1. 10 dni po przesadzeniu do gruntu (nawóz przyspieszy ukorzenianie się sadzonek)
  2. Podczas kwitnienia (pomoże to w owocowaniu)
  3. Po zbiorach (wtedy truskawki zaczną ponownie kwitnąć)

Jeśli po podlaniu zostaną wam jakieś resztki drożdżowej odżywki, podlejcie nimi również rośliny doniczkowe. Nawóz pobudzi też wzrost siewek. Możecie też śmiało podlewać nim pomidory, ogórki oraz róże w ogrodzie.