Kanapa w salonie pamięta wiele imprez i wspaniałych chwil. Czasami jednak zostają na niej pamiątki w postaci tłustych plam czy zacieków. Świeżą plamę najlepiej zaprać od razu, ale nie zawsze jest ku temu dobry moment. Zaschnięte, stare plamy w końcu przykrywamy jakąś ładną narzutą i uważamy, że problem mamy z głowy. Kanapa z czasem zbiera jednak również kurz i roztocza. Jeśli macie w domu alergików (dwu- i czworonożnych), częstsze czyszczenie kanapy jest wskazane. Trzeba to robić częściej również, jeśli wasze pupile mają długą sierść. Zamiast zamawiać kosztowne usługi, zajmijcie się czyszczeniem kanapy sami, z równie dobrym efektem. I bez specjalnego odkurzacza piorącego.

Jak zabrać się za czyszczenie kanapy? 

Zacznijcie od dokładnego odkurzenia kanapy, również między szwami i łączeniami modułów. Róbcie to średnio co tydzień, przy okazji odkurzania całego mieszkania. W razie konieczności, do zakamarków, zmieńcie końcówkę odkurzacza na węższą lub krótszą, bardziej precyzyjną. Oprócz kurzu często kryją się tam okruszki przekąsek, zapomniane zabawki czy sierść zwierzaków. Sierść usuniecie łatwiej za pomocą rolki do ubrań, zwilżonej szczotki z miękkim włosiem lub gumowej rękawicy zwilżonej wodą.

Stary brud, roztocza, a dodatkowo stare, uparte plamy, sprawia, że alergicy zamiast odpoczywać, będą częściej kichać i łzawić. Jeśli obicie waszej kanapy jest hydrofobowe (plamy nie wnikają w głąb obicia i zostaną szybko starte), problem macie z głowy - o ile wytrzecie plamę od razu. Kanapę czyśćcie co parę miesięcy lub w razie potrzeby, jeśli macie dzieci, psa lub kota. Zrzucona sierść wraz ze śliną może alergizować ludzi, a i zwierzęta mogą reagować alergicznie na nieodkurzane długo, zakurzone obicie. 

Jak wyczyścić kanapę, a przy okazji odświeżyć tapicerkę? Będzie wam potrzebna pokrywka od garnka. Wystąpi ona w roli odkurzacza piorącego. 

Jak wyczyścić kanapę materiałową? Pokrywki w dłoń

Z tym trikiem nie tylko odświeżycie obicie, ale też pozbędziecie się plam po napojach i jedzeniu - nawet tłustym. Po odkurzeniu kanapy przygotujcie detergent. Wrzućcie kapsułkę do zmywarki do miski i zalejcie wrzątkiem. Odczekajcie chwilę i wymieszajcie, aż całość się rozpuści, a woda przestygnie. Powinna być na tyle ciepła, że można włożyć już do niej dłonie. Zamiast kostki możecie użyć 2-3 łyżeczek płynu do mycia naczyń.

Zamoczcie w roztworze dużą ściereczkę z mikrofibry. Powinna być większa niż średnica pokrywki. Odciśnijcie wodę i rozłóżcie ją na kanapie. Połóżcie na niej pokrywkę i zwiążcie mocno rogi ściereczki. Tak przygotowana pokrywka dłużej trzyma ciepło. Gdy wszystko będzie już gotowe, zacznijcie szorować pokrywką po całej powierzchni kanapy, skupiając się na najbardziej zabrudzonych miejscach. Gdy ściereczka przestygnie i przeschnie, namoczcie ją ponownie. Kanapę pozostawcie do wyschnięcia. Aby to przyspieszyć, możecie jeszcze raz ją odkurzyć. 

Mycie kanapy w ten sposób będzie bardziej skuteczne niż przecieranie jej gąbką z detergentem w temperaturze pokojowej. Aby zaoszczędzić czas, wybierzcie jak największą pokrywkę i większą od niej ściereczkę.