Sznurki zużytego, ulubionego mopa często wyglądają i pachną jak splątana sierść psa, który właśnie wytaplał się w kałuży. Zdarza się, że mimo regularnego sprzątania w domu unosi się charakterystyczny smrodek stęchlizny. To może być właśnie wasz schnący po sprzątaniu, wysłużony, brudny mop. Tej woni nie zamaskuje żadna świeca zapachowa ani odświeżacz powietrza. Zanim kupicie kolejny tego typu sprzęt do domu, odświeżcie jego wygląd i zapach. Płukanie czy ręczne pranie wysłużonej, włochatej, puszystej końcówki w wodzie z dodatkiem detergentu nie wystarczy. Posypcie go 2-składnikową, kuchenną mieszanką, a odzyska świeżość i neutralny zapach.

Brudny mop w domu - idealne „siedlisko” dla drobnoustrojów

Mop, który pamięta kilka ostatnich lat, to nie najlepszy wybór sprzętu do sprzątania. Być może umyje jeszcze powierzchownie podłogę, ale tak naprawdę będzie tylko roznosił zanieczyszczenia i bakterie po całym domu. Zacznie też zostawiać coraz więcej smug. W wilgotnych, starych sznurkach mopa ponadto bardzo chętnie rozwijają się kolonie niekoniecznie pożytecznych drobnoustrojów.

Po sprzątaniu bezwzględnie opłuczcie mop z resztek środków do czyszczenia i zdezynfekujcie główkę. Suszcie ją na wolnym powietrzu i słońcu. Możecie też podsuszyć go na kaloryferze, w umiarkowanej temperaturze. Nie zostawiajcie mopa na mokro w wiaderku, chyba że tylko na chwilę. Jeśli będzie schnąć zwinięty niedbale w kulkę, smrodek stęchlizny i wilgoci na pewno pojawi się w domu. Od razu po sprzątaniu wylejcie też brudną wodę do kanalizacji - do toalety. Nawet na brudny mop z bogatą przeszłością istnieje sprytny sposób. Odświeżycie go za pomocą 2 produktów z kuchennej szafki. Wystarczy 5 minut. 

Wyczyśćcie brudny mop w sprytny sposób

Najlepiej, jeśli do swojego mopa będziecie mieć w zestawie kilka wymiennych końcówek. Dzięki temu będą zużywać się wolniej i łatwiej będzie wam dbać o ich czystość. Wtedy po każdym sprzątaniu będziecie mogli umyć je ręcznie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do prania (najlepiej zmiękczającego, który zadba, by tekstylne końcówki mniej się niszczyły). 

Brudny mop odświeżycie za pomocą mieszanki 1/2 szklanki sody oczyszczonej i 1/2 szklanki soli. Trzeba posypać lub zanurzyć w niej mopa i pozostawić na ok. 5-10 minut. Następnie należy wypłukać mopa pod gorącą wodą. Raz na jakiś czas możecie wyprać go w pralce, z użyciem krótkiego trybu. Dzięki temu stary, poszarzały mop odzyska świeżość i (jeśli trudno wam się z nim rozstać), jeszcze nieraz wam się przyda.