Cytrynę możecie też zastąpić dojrzałą pomarańczą. Wystarczy przekroić świeży owoc na pół i wbić w niego kilka sztuk goździków w całości – dokładnie tak, jak na zdjęciu. Ta "bomba" zapachowa szybko poradzi sobie z uciążliwym problemem. Szczególnie częstym w kuchniach osób, które lubią gotować. Musicie tylko włożyć owocowego "jeżyka" do lodówki. 

Jakie są przyczyny smrodku w lodówce?

Wiadomo, że wszyscy regularnie opróżniamy i myjemy lodówkę. Jednak zdarza się, że źle przechowywane lub po prostu mocno aromatyczne potrawy zaczynają wydzielać wewnątrz urządzenia nieprzyjemny zapach. Taka sytuacja może mieć miejsce np. po świętach, rodzinnych spotkaniach lub po zabawie sylwestrowej, kiedy zostaje nam sporo zapasów jedzenia. 

Duża ilość wilgoci w lodówce również powoduje szybsze psucie się produktów w środku. Jeśli na ściankach waszego urządzenia zbiera się coraz więcej kropel lub wręcz szron, dowiedzcie się, co jest przyczyną i szybko rozwiążcie problem. 

Powodem nieprzyjemnego zapachu z wnętrza lodówki może być również sama wilgotna żywność – napoczęte i niezabezpieczone owoce czy warzywa (szczególnie te o dużej zawartości wody, jak sałata czy ogórki) oraz nieszczelnie przykryte sosy czy zupy.

Jak zlikwidować zapach z lodówki?

Jest kilka naturalnych metod na pozbycie się smrodku z lodówki, które nie kosztują wiele a są skuteczne. Na początek trzeba oczywiście zabezpieczyć jedzenie we właściwy sposób (w hermetyczne pojemniki na żywność), a jeśli znajdziemy coś przeterminowanego, wydzielającego mocny zapach – musimy to od razu wyrzucić

Jednym z kuchennych rozwiązań mogą być liście laurowe. Wystarczy, że weźmiecie 2 lub 3 sztuki, położycie np. na spodeczku i  umieścicie w lodówce. Po krótkim czasie aromatyczny wawrzyn zniweluje brzydkie zapachy. 

Innym z łatwo dostępnych produktów, które równie dobrze poradzą sobie ze smrodem w lodówce, jest surowy ziemniak, który chłonie zapachy jak gąbka. Kilka plasterków wystarczy, by szybko zapomnieć o problemie. 

Kolejnym patentem, który przetestowaliśmy, jest włożenie do lodówki czystej i suchej gąbki do naczyń. Dzięki swojej strukturze takie akcesorium zadziała jak pochłaniacz nadmiaru wilgoci i zapachów – szczególnie tych intensywnych. Wystarczy, że umieścicie na każdej półce lodówki po 1 gąbce. 

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na wilgoć oraz smrodek we wnętrzu urządzenia jest niezastąpiona w każdej kuchni, zwykła soda oczyszczona. Weźcie np. spodeczek do herbaty lub mały, płaski talerzyk i wysypcie na niego kilka łyżek sody oczyszczonej ze świeżo otwartego opakowania. Soda szybko zlikwiduje nieprzyjemne wonie. Podobnie zadziałają proszek do pieczenia oraz sól kuchenna lub cukier, które mają właściwości higroskopijne, innymi słowy – naturalnie pochłaniają wilgoć.

Pamiętajcie tylko o tym, by regularnie wymieniać wszystkie produkty, których używacie do odświeżenia zapachu wewnątrz lodówki. To zapewni długotrwały efekt. 

Cytrynowo-goździkowy "jeżyk" to jedno z najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań problemu brzydkiego zapachu w lodówce. Dzięki niemu zyskacie dodatkowo zmianę woni na przyjemnie świeżą, cytrusowo-korzenną. Goździki mają mocny aromat i łatwo wbić je w połówkę owocu. Już po chwili poczujecie mocny zapach, wydobywający się z cytryny – to goździki uwalniają swoje silne olejki eteryczne

Do czego jeszcze wykorzystać cytrynę nabitą goździkami?

Mole spożywcze nie tolerują tego zestawienia. Jeśli wyłożycie miejsca, w których trzymacie suche produkty (jak ryż, kasze, makarony, cukier czy mąkę) oraz przyprawy tak "uzbrojonymi" cytrusami, owady nie będą miały do nich wstępu. A wy zyskacie naturalny odświeżacz zapachu w waszej kuchennej szafce. 

Cytryna z goździkami jest też świetnym sposobem na odstraszenie komarów oraz much i meszek. Ten patent przyda się wam szczególnie latem i w ciepłe wieczory, kiedy małe insekty bywają wyjątkowo uciążliwe. Owady nie znoszą cytrusowej woni tym bardziej, gdy jest ona wzmocniona intensywnym aromatem goździków. Wystarczy ustawić spodek z cytryną (lub pomarańczą) nabitą goździkami przy otwartym oknie.