Nie trzeba nikogo przekonywać, ile zalet niesie ze sobą picie kefiru lub jogurtu naturalnego. Pijąc je regularnie, „dokarmiacie” jelita szczepami pożytecznych bakterii. Kefir jest wskazany nie tylko podczas antybiotykoterapii, gdy łatwo o wyjałowienie organizmu ze wszelkich bakterii. Osoby uczulone na laktozę tolerują fermentowane napoje mleczne znacznie lepiej niż czyste mleko. Działanie kefiru na brzuch da się wzmocnić, i to bez szkody dla jego pysznego smaku. Dodajcie do niego 1 łyżeczkę czegoś wyjątkowego. 

Jak działa kefir z kurkumą?

Kurkumę warto stosować w kuchni na różne sposoby z kilku ważnych powodów. Przyprawa ma silne działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Warto więc na stałe włączyć ją do jadłospisu jesienią i zimą, kiedy zdecydowanie łatwiej o infekcje różnego rodzaju. Jest wsparciem przy problemach z trawieniem, krążeniem i bólem - bólami głowy stawów czy menstruacyjnych. Wspomaga pracę jelit i wątroby, a więc również oczyszczanie organizmu. 

Kurkuma działa jeszcze lepiej, jeśli jest łączona z pieprzem - piperyną. Kurkuma z pieprzem to duet, który występuje w coraz popularniejszym złotym mleku na odporność, trawienie i witalność. Piperyna z pieprzu wzmacnia działanie kurkuminy, głównego składnika złocistej przyprawy. W tym duecie pojawi się również w naszym napoju - dla jelit i na pobudzenie trawienia. Kefir dzięki bakteriom probiotycznym reguluje wypróżnianie. Pomaga rozwiązać zarówno problemy z biegunką, jak i zaparciami. Łagodzi też stany zapalne na śluzówce żołądka. Nie jest jednak lekiem - pamiętajcie o tym, stosując kurkumę z kefirem lub w innych wariantach.

Kefir z kurkumą to remedium nie tylko na lekki brzuch, ale i twardy sen oraz dobre samopoczucie za dnia. Regularne picie kefiru wspomaga produkcję serotoniny (hormonu szczęścia) i innych neuroprzekaźników. Do przygotowania kefiru z kurkumą, oprócz nabiału, potrzebujecie prostej, gotowanej pasty z kurkumy. Zrobicie ją bardzo szybko sami. Nie kupujcie gotowych past. Haczyk polega na wykorzystaniu świeżo zmielonego czarnego pieprzu, chwilę przed dodaniem do reszty składników. Składniki aktywne z kurkumy wchłaniają się najlepiej, gdy kurkuma zostanie przegotowana z dodatkami, w tym z tłuszczem i innymi przyprawami. Nie róbcie zbyt dużego zapasu pasty - na 7-10 dni przechowywania w lodówce i regularnego stosowania wystarczy. 

Jak zrobić prostą pastę z kurkumy? Przepis

Składniki:

  • 30 g kurkumy
  • 200 ml wody
  • 1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu 
  • 2 łyżki tłoczonego na zimno oleju lnianego lub oliwy extra vergine

Sposób przygotowania:

  1. Wsypcie kurkumę do rondelka i podlejcie odrobiną wody. Mieszając, dolewajcie jednocześnie po trochu wody w miarę potrzeby. Zużyjecie łącznie ok. 150 ml, ale warto mieć niewielki zapas.
  2. Gotujcie na wolnym ogniu przez ok. 8-10 minut, ciągle mieszając. Pasta powinna mieć konsystencję gęstej musztardy. Jeśli jest za gęsta i lepka, dodajcie jeszcze troszkę wody. Podczas studzenia jeszcze zgęstnieje.
  3. Przestudźcie pastę. 
  4. Do letniej pasty dodajcie świeżo zmielony czarny pieprz i olej. Wymieszajcie, wystudźcie i przełóżcie do słoiczka. Zakręćcie i przechowujcie w lodówce. 

Pastę możecie stosować nie tylko do kefiru, ale również rozpuszczać ją w gorącej wodzie lub w mleku. 

Jak przygotować i pić kefir z kurkumą? 

Do przygotowania napoju użyjcie kefiru w temperaturze pokojowej. W szklance kefiru rozpuśćcie 1/8-1 łyżeczkę pasty kurkumowej. Jeśli nigdy wcześniej nie stosowaliście takiej pasty, użyjcie na początku mniejszą ilość. Jeśli z kurkumą jesteście zaznajomieni i dobrze na nią reagujecie, dodajcie pełną porcję - 1 łyżeczkę pasty. Następnie dodajcie do kefiru niewielką szczyptę soli, wymieszajcie do rozpuszczenia pasty (możecie sobie pomóc spieniaczem do mleka) i od razu wypijcie.

Złoty kefir pijcie raz dziennie, najlepiej wieczorem. Szybko dostrzeżecie efekty. Wasze wizyty w toalecie będą bardziej regularne, a dodatkowo zaczniecie lepiej spać. Przy stałych problemach z trawieniem lub snem pijcie taki kefir regularnie, najlepiej przez 14-30 dni. Po takim czasie zróbcie dłuższą przerwę w piciu napoju. Napój możecie też pić tylko doraźnie i przez krótszy czas.

Dla kogo kefir z kurkumą nie jest wskazany?

Jeśli wasz żołądek nie reaguje zbyt dobrze na świeżo zmielony czarny pieprz, dodajcie 1/2 łyżeczki lub całkiem z niego zrezygnujcie. Jeżeli nie tolerujecie mleka (w tym kefiru), lub macie alergię na kurkumę lub pieprz, zdecydujcie się na inny napój z kurkumą. 

Obserwujcie na bieżąco, jak reaguje wasz organizm na złoty kefir. Jeśli pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy dyskomfort, odstawcie napój lub zmniejszcie ilość stosowanej pasty. Kurkuma może wchodzić w reakcję z wybranymi lekami, np. rozrzedzającymi krew lub na cukrzycę. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktujcie się ze swoim lekarzem.