Kompot kojarzy się zwykle z letnim, orzeźwiającym, babcinym i swojskim zamiennikiem dla sklepowej oranżady lub z wigilijnym suszem. Kompot z suszu działa podobnie, jak ten, który wam zaproponujemy. Z doświadczenia i obserwacji wiemy, że nie wszyscy lubią kompot z suszonych owoców. Wielu osobom nie odpowiada jego charakterystyczny, wędzony posmak. Klasyk z przepisu poniżej z odpowiednimi dodatkami jest znacznie smaczniejszy. 

Jak zrobić kompot jabłkowy?

Na kompot z jabłek nadaje się każda odmiana jabłek. Jeśli jednak nie chcecie go dosładzać cukrem czy miodem, zdecydujcie się na deserowe, soczyste i aromatyczne odmiany. Takie owoce oddadzą najwięcej smaku i cennych właściwości. Do najlepszych odmian na kompot należą:

  • malinówki
  • lobo
  • szampiony
  • papierówki
  • kortland
  • McIntosh
  • ligole

Nie wygotowujcie owoców w nieskończoność. Im krótsze gotowanie, tym mniej składników odżywczych (w tym u nas, cennych olejków eterycznych z przypraw) uleci z garnka. Po 10 minutach gotowania wystarczy drugie tyle na zaparzenie kompotu z pozostałymi składnikami, w tym przyprawami, pod przykrywką, ale już na wyłączonym palniku. 

Nasiona kopru włoskiego - właściwości dla żołądka

Oprócz jabłek główną rolę w kompocie grają nasiona kopru włoskiego. Kupicie je w większym supermarkecie, przez internet lub w aptece - najczęściej jako herbatkę w torebce do zaparzenia. Z tym zielem zapoznają się bardzo szybko małe dzieci. Herbatka z kopru włoskiego pomaga na bolesne kolki. Nasiona wspierają pracę jelit i pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Niepozorne ziarenka pomagają poradzić sobie ze wzdęciami i biegunką. Dzięki nim żołądek staje się lżejszy. Nasiona mają też działanie wykrztuśne. Kompot jabłkowy warto więc zrobić, jeśli macie mokry kaszel. Nawilży gardło i pomoże szybciej pozbyć się wydzieliny.

Działanie nasion kopru włoskiego wspiera dodatkowo mięta. Ziele na niestrawność działa żółciopędnie i podobnie jak koper włoski, przyspiesza produkcję soku żołądkowego. Dodatkowo świetnie pasuje do jabłek i nadaje kompotowi jabłkowemu piękny aromat. 

Jabłka tuż pod skórką mają sporo cennych pektyn. Jest to błonnik rozpuszczalny w wodzie, który pomaga przyspieszyć trawienie. Wygotowane w kompocie jabłka zjedzcie, popijając napojem. 

Kompot jabłkowy z miętą i nasionami kopru włoskiego - przepis

Składniki:

  • 2 kg soczystych, miękkich i słodkich jabłek 
  • 2 litry wody
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 i 1/2 łyżki nasion kopru włoskiego
  • 1 łyżeczka suszonej mięty lub garść liści świeżej mięty (połowa do zaparzenia, połowa do przybrania)

Sposób przygotowania:

  1. Zagotujcie 2 l wody Umyjcie jabłka i pokrójcie je w ósemki (bez obierania). Wrzućcie je do wrzątku. Wsypcie nasiona kopru włoskiego i gotujcie pod przykrywką przez ok. 10 minut, aż jabłka rozmiękną. Wyłączcie palnik.
  2. Wlejcie do kompotu sok z cytryny, dodajcie suszoną miętę lub połowę liści mięty. Przykryjcie pokrywką i zaparzcie przez kolejne 10 minut.
  3. Lekko wystudźcie, przybierzcie resztą mięty i pijcie napój w letniej temperaturze.