Azalie to krzewy należące do rododendronów. Regularne nawożenie jest niezbędne do ich prawidłowego wzrostu, obfitego kwitnienia i ograniczenia występowania chorób. Domowy nawóz do azalii można przygotować z resztek ze śniadania. Dla nas to odpad, a dla roślin – pełen wartościowych składników pokarm. Jak pielęgnować azalie w ogrodzie?

Azalie pielęgnacja w ogrodzie

Azalie lubią przepuszczalne, żyzne, próchnicze oraz kwaśne gleby (o odczynie pH 4 – 5,5). Podłoże wokół tych roślin powinno być cały czas lekko wilgotne oraz dobrze napowietrzone. 

Wiosną i latem azalie ogrodowe potrzebują regularnego oraz obfitego podlewania. Do nawadniania azalii najlepiej używać miękkiej wody ze studni albo deszczówki. Przesuszenie podłoża spowoduje słabsze kwitnienie w kolejnym sezonie, dlatego lepiej do niego nie dopuszczać. Azalie ogrodowe, posadzone w odpowiedniej glebie na słonecznym stanowisku, osłoniętym od wiatru, będą zdrowo się rozwijać i obficie kwitnąć. 

Czym odżywiać azalie w sezonie wiosennym? To rośliny wrażliwe zarówno na niedobór składników pokarmowych w glebie, jak i ich nadmiar. Najlepsze będą więc nawozy organiczne, takie jak kompost lub dobrze rozłożony obornik. Odżywki trzeba dobierać tak, by zakwaszały ziemię wokół azalii

Zakwaszanie ziemi w ogrodzie dla azalii

Azalie to rośliny kwasolubne, które do prawidłowego rozwoju i kwitnienia wymagają właśnie kwaśnej, lekkiej gleby. Jako kompost tego typu sprawdzi się np. igliwie, kora, szyszki, torf wysoki, trociny, a także kwaśne resztki z kuchni. Z kolei składniki najlepiej dopasowanego do potrzeb azalii ogrodowych nawozu to:

  • azot
  • fosfor
  • potas
  • magnez
  • siarka
  • bor
  • miedź
  • żelazo
  • mangan
  • cynk

Zarówno większość tych cennych pierwiastków, jak i kwaśny odczyn, znajdziecie w fusach po kawie, które zwykle lądują w śmietniku. Te kuchenne resztki okazują się świetną odżywką do azalii ogrodowych. 

Domowa odżywka z resztek do azalii

Jak przygotować domową odżywkę? Po każdym śniadaniu zbierajcie fusy z mielonej kawy. Nie będą się dobrze przechowywać, gdy są mokre (szybko spleśnieją), dlatego trzeba je wysuszyć. Odciśnijcie z nich nadmiar wody (np. za pomocą czystej, bawełnianej ściereczki). Rozsypcie je następnie na tacy lub blaszce do pieczenia na ręczniku papierowym i zostawcie na kilkanaście godzin w suchym, ciepłym, nasłonecznionym miejscu.

Następnie z wysuszonych zbiorów weźcie 10 łyżek stołowych fusów i zagotujcie je w 5 litrach wody (taka porcja będzie odpowiednia do podlania kilku krzaczków, jeśli macie tylko 1 krzew azalii w ogrodzie, odpowiednio zmniejszcie proporcje: 5 łyżek fusów na 1 litr wody). Po doprowadzeniu mieszanki do wrzenia, garnek trzeba zdjąć z kuchenki, a następnie odstawić, żeby całość przestygła do bezpiecznej dla roślin temperatury pokojowej. Kwaśną domową odżywką z resztek obficie podlejcie azalie. Wiosną wystarczy to robić raz w tygodniu. Już niedługo zaobserwujecie, że rośliny zawiązują mnóstwo pąków kwiatowych i w sezonie będą przepięknie kwitnąć.