Czy jest wiosną coś smaczniejszego niż sałatka z pomidorów do obiadu - ze śmietaną i cebulą, lub zupa-krem z pomidorów w środku sezonu? Pachną i smakują niepowtarzalnie. Jeszcze bardziej odżywcze są przetwory z pomidorów, np. domowa passata pomidorowa czy sok. Obróbka termiczna uwalnia z nich więcej likopenu - przeciwutleniacza, który przeciwdziała m.in. miażdżycy i obniża poziom „złego” cholesterolu. Polska słynie z pomidorów. Hodujecie własne warzywa we własnym ogrodzie lub na balkonie? Sprawdźcie, jak im dogodzić, by w sezonie wypuszczały owoc za owocem. Z botanicznego punktu widzenia są one właśnie owocami, a konkretnie jagodami. 

Jak dbać o pomidory?

Uprawa pomidorów wiąże się z kilkoma ważnymi warunkami i codziennymi obowiązkami, ale można to robić zarówno pod tunelem, jak i w szklarni czy na słonecznym balkonie. Pomidory lubią próchniczą, przepuszczalną, odżywioną glebę z dużą ilością azotu o pH 5,5-6,5.

Są ciepłolubne - cenią słoneczne stanowiska. Potrzebują dostępu do słońca średnio 6-8 godzin dziennie. Wymagają też sporo wody, szczególnie na etapie sadzonek, ale trzeba je podlewać ostrożnie. Jeśli je przelejecie lub sadzonki wystawione na balkon podleje od góry deszcz, mogą zacząć gnić.

Jak podlewać pomidory?

Pomidorom nie służy mokra i wilgotna gleba. Bardzo lubią podlewanie od dołu. Wystarczy włożyć donice z sadzonkami do większego naczynia napełnionego wodą i pozwolić korzeniom się napić. Po przesadzeniu do gruntu trzeba sadzonki obficie nawodnić, a następnie podlewać co 4-5 dni.

W dalszym okresie wzrostu pomidory podlewa się rzadziej, ale regularnie, najlepiej rano lub późno popołudniu, najlepiej bezpośrednio do gleby, konewką (bez spryskiwania łodyg i liści, które nie lubią bliskiego kontaktu z wodą). Oprócz wody lubią gnojówkę z pokrzyw oraz laurowy, domowy nawóz do pomidorów. Drutowce, mączliki i mszyce będą trzymać się z daleka. Miksturę zrobicie go w prosty sposób.

Domowy nawóz do pomidorów z liści laurowych 

Liście laurowe zawierają witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminę E. Mają one również sporo minerałów, w tym cynku, żelaza, wapnia i magnezu. Jak pewnie dobrze wiecie, liście laurowe działają też antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Napar z liści laurowych, o którym pisaliśmy już wiele razy, pije się m.in. dlatego. Te 2 właściwości będą też cenne dla roślin narażonych na szkodniki. Wasze sadzonki pomidorów napiją się takiego naparu równie chętnie. Przygotujcie domowy nawóz do pomidorów z liści wawrzynu. 

Wrzućcie do słoika 4-5 liści laurowych i zalejcie 1 litrem ciepłej, przegotowanej wody. Zakręćcie mocno i odłóżcie na kilka godzin. Przecedźcie odżywkę, przelejcie do konewki i podlewajcie sadzonki pomidorów jak zwykle.