Jesień wiąże się nie tylko ze złotymi liśćmi, ale też niestety z osłabionym organizmem i różnego rodzaju infekcjami. Jeśli macie już za sobą przynajmniej 1 katar lub atak kaszlu, na pewno chcecie uniknąć kolejnych. Oprócz rozgrzewających zup i gulaszów postawcie również na odpowiednie napoje i napary. Zapobiegawczo i podczas zmagań z infekcją, sięgnijcie po liście laurowe. Co daje herbatka z tego składnika? 

Dlaczego warto pić wywar z liści laurowych? 

Wywar z liści laurowych przydaje się jako wspomagacz podczas jesiennego osłabienia z kilku powodów. Olejki eteryczne z liścia laurowego działają napotnie, co pozwala szybciej obniżyć temperaturę i oczyścić organizm z toksyn. Napar z liści laurowych działa też bakterio- i grzybobójczo. Przyda wam się on również do pomocy na uporczywy, męczący kaszel - nawet suchy. Koi też objawy zapalenia oskrzeli i pomaga pozbyć się zalegającej w gardle wydzieliny.

Podobnie jak syrop z cebuli, mleko z czosnkiem, mus z żurawiny czy złote mleko, napój działa wspomagająco, ale nie jest lekiem. Jeśli kaszel i ból nie mija, skonsultujcie się z lekarzem. 

Goździki - tajna broń na infekcje i stany zapalne

Napar z liści laurowych i goździków ma jeszcze więcej właściwości niż napar z samych liści, bez dodatku korzennej przyprawy. Jeśli nie przepadacie za goździkami, możecie je pominąć. Warto jednak się przemóc i dodać je z kilku względów. Goździki zawierają eugenol. Jest to wiodący składnik olejku eterycznego, którego w goździkach jest najwięcej.

Na pewno nieraz słyszeliście, by przyłożyć goździk do dziąsła ze stanem zapalnym. Nie bez przyczyny. Goździki rozgrzewają, a przy tym zmniejszają ból i stany zapalne różnego rodzaju. Dlatego, jeśli ból związany jest z zapaleniem zatok, tym bardziej warto dosypać do wywaru kilka goździków i poczekać, aż olejki eteryczne zaczną się uwalniać. 

Napar z liści laurowych i goździków - przepis

Składniki:

  • 600 ml wody
  • 4 suszone liście laurowe 
  • 6 goździków

Sposób przygotowania:

  1. Wlejcie do garnka wodę i wrzućcie liście. Doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez kolejne 5 minut na średnim ogniu.
  2. Zdejmijcie z gazu, dodajcie do wywaru goździki, przykryjcie garnek pokrywką i odstawcie na 15 minut. 
  3. Przed przelaniem do kubka odcedźcie przyprawy. Pijcie 2 razy dziennie po 1 kubku.  

Kto nie powinien pić naparu z liści laurowych?

Jeśli macie problemy z krzepliwością krwi, zrezygnujcie z picia takiego naparu. Salicylany, które zawierają liście laurowe w połączeniu z przyjmowanymi lekami na krzepliwość krwi, mogą intensyfikować działanie lekarstw. Liście laurowe obniżają też zawartość cukru we krwi.

Wywar oraz napar z liści laurowych jest niewskazany również dla kobiet karmiących i w ciąży. Substancje zawarte w liściach mogą pobudzać skurcze macicy. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy pić napar z liści laurowych i w jakiej konkretnie ilości, przed przygotowaniem naparu skonsultujcie się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Tak samo, cierpicie na jakieś schorzenie. Żaden naturalny napój nie zastąpi fachowej porady medycznej