Listki laurowe to coś, co ma w kuchennej szafce niemal każdy z nas. Zwykle jednak dorzucamy je do zup i sosów, a na tym wcale nie kończą się ich zastosowania. Następnym razem zalejcie więc je wrzątkiem i chwilę odczekajcie, a otrzymacie naturalny płynny skarb, który pomoże wam na wiele problemów. Zobaczcie, co potrafi napar z liści laurowych, a od razu wyciągniecie tę przyprawę i wstawicie wodę.

Herbata z liści laurowych - właściwości

Być może już słyszeliście o naparze z liści laurowych, ale nie wiecie, jak do niego podejść. Zacznijmy więc od tego, na co pomaga picie herbaty z liści laurowych. Zdziwicie się, jak długa jest lista korzyści:

  • łagodzi niestrawność
  • pomaga na bezsenność
  • obniża poziom cukru we krwi
  • wspomaga pracę nerek
  • oczyszcza organizm z toksyn
  • przynosi ulgę w kaszlu
  • łagodzi bóle reumatyczne
  • korzystnie wpływa na wątrobę

Co więcej, napar z liści laurowych można stosować nie tylko do picia, ale i zewnętrznie. W tej formie poprawia wygląd cery i przyspiesza gojenie się ran, a także wzmacnia włosy i pomaga uporać się z łupieżem.

Prosty przepis na herbatę z liści laurowych

Jak zrobić napar z liści laurowych? To banalnie proste. Wystarczy tylko wrzucić garść suszonych listków do szklanki i zalać je wrzątkiem, a następnie odstawić pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie musimy już tylko przecedzić herbatkę i gotowe. Jeśli wolicie słodsze napoje, możecie chwilę odczekać i dodać 1 łyżeczkę miodu, aby herbatka była smaczniejsza.

Jak pić napar z liści laurowych?

Tak przygotowany napar z liści laurowych można pić małymi łykami rano i w ciągu dnia, jednak zachowując umiar. W zupełności wystarczy więc pół szklanki dziennie przez maksymalnie 3 dni, a po tym czasie należy przestać i wrócić do naparu za jakiś czas. Wskazana jest co najmniej tygodniowa przerwa. 

Napar z liści laurowych - przeciwwskazania

Pomimo wszelkich dobroczynnych działań tego napoju, nie jest on polecany każdemu. Herbata z liści laurowych nie jest wskazana dzieciom i kobietom w ciąży oraz karmiącym. Szczególnie uważać powinni pacjenci z zaburzeniami krzepliwości oraz mający niski poziom cukru, gdyż taki napar może go dodatkowo zbić. Ostrożność muszą też zachować osoby przyjmujące na stałe leki, gdyż możliwe są ich interakcje ze składnikami listków laurowych.

Pamiętajcie też, że jeśli macie jakiekolwiek dolegliwości i problemy ze zdrowiem, które budzą waszą obawę, pierwszym krokiem zawsze jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeżeli chcecie zastosować kurację naparem z iści laurowych, najpierw poradźcie się swojego internisty, czy jest dla was wskazana.