Kafelki w kuchni czy też w łazience łatwo utrzymać w czystości. Są gładkie i często szkliwione (co ułatwia czyszczenie). Inaczej jest jednak z szorstkimi łączeniami - fugami, zwykle cementowymi lub epoksydowymi, ewentualnie akrylowymi. Im cieńsze i mniej widoczne łączenia, tym lepiej (takie robi się w nowoczesnych łazienkach, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać czystość). Jeśli jednak wasza łazienka jest już dobre parę lat po remoncie, fugi są bardziej widoczne i szersze, przez co wszelkie braki w higienie widać jak na dłoni. Fugi, podobnie jak płytki, łapią osad. Fugi szarzeją (i generalnie zmieniają kolor) również świeżo po renowacji łazienki, jeśli kładziemy je na niedoschnięty do końca klej. Ważne jest nie tylko, by kłaść je poprawnie, ale i na bieżąco o nie dbać, by płytki służyły nam latami i by łazienka czy kuchnia pozostawały higieniczne oraz estetyczne.

Jak zabezpieczyć fugi i o nie dbać?

Po każdym szorowaniu kafelków (i fug) należy dokładnie wywietrzyć łazienkę. Fugi wymagające zabezpieczenia (impregnacji) powinny być całkowicie suche. Jednym z domowych sposobów jest zastosowanie wosku (świecy lub kredki woskowej) w kolorze fug. Trzeba nimi potrzeć fugi. Dzięki temu łączenia nie będą przez dłuższy czas chwytać wilgoci i zanieczyszczeń, w tym osadu z mydła. Ochronicie je w ten sposób przed powstawaniem grzybów i pleśni. 

Pielęgnacja fug to też ich regularne czyszczenie. Zrobić możecie to za pomocą kilku środków. Wiele osób zachwala roztwór wody z octem. Możecie zastosować również kuchenną pastę do czyszczenia fug z sody oczyszczonej, octu i wody w proporcji 3:2:1. 

Pasta do czyszczenia fug - jak ją zrobić?

Wymieszajcie 3 szklanki sody oczyszczonej z 2 szklankami octu i 1 szklanką wody na jednolitą konsystencję. Do tego dodać możecie również 100 ml wody utlenionej, ale jeśli jej nie macie, przygotujcie podstawową wersję pasty, bez niej. Nałóżcie mieszankę na fugi na co najmniej 30 minut. Przy starszych, upartych zanieczyszczeniach i osadach potrzymajcie pastę dłużej. Następnie spłuczcie mieszankę, wytrzyjcie kafelki i osuszcie dokładnie całość. Wyczyszczone fugi gotowe do zaimpregnowania powinny być całkowicie suche. 

Nadużywanie octu (nawet roztworu) może jednak prowadzić do matowienia płytek. Na zmianę z pastą możecie też stosować inne sposoby na czyszczenie fug, np. roztwór soli emskiej (dostępna w aptekach) i płynu do mycia naczyń lub pasty z szarego mydła rozpuszczonego w wodzie i sody oczyszczonej.