Zacieki na fugach, kafelkach i na armaturze szpecą dom. Sprawiają, że wygląda on na zaniedbany - mimo, że sprzątacie regularnie. Kamień pojawia się w domach, gdzie jest twarda woda - a w Polsce jest to nagminne. Z reguły w domach wszyscy mamy średnio twardą lub twardą wodę. Taka woda sprawia, że zużywamy więcej środków myjących i piorących. Utrudnia też mycie i czyszczenie. Problem kamienia co jakiś czas wraca, ale domowymi sposobami da mu się na jakiś czas zaradzić. Dzięki naszej „kuchennej” recepturze zapomnicie o kamieniu na jakiś czas. Sięgnijcie do swojej szafeczki z akcesoriami do wypieków i wyciągnijcie proszek do pieczenia. Przyda wam się do sprzątania.

Właściwości proszku do pieczenia

Proszek do pieczenia to połączenie sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu) i soli kwasu węglowego. Niektórzy producenci dodają też odrobinę mąki. Dzięki temu ma właściwości spulchniające. Soda podczas rozpadu w wysokiej temperaturze wydziela dużą ilość gazu, co pozwala ciastu rosnąć i zachować wysokość. Bez proszku do pieczenia trudno o puszysty biszkopt czy racuchy. Wiele osób używa go też do masy na sernik. Proszek do pieczenia można zastąpić sodą, ale sody zwykle dajemy mniej - jest bardziej wydajna. Pół łyżeczki sody oczyszczonej odpowiada 2 łyżeczkom proszku do pieczenia.

Domowe zastosowania proszku do pieczenia

Proszek do pieczenia to nie tylko środek do ciast, ale również „pomoc domowa” podczas sprzątania. Jeśli posypiecie proszkiem ścieżkę, którą zwykle obierają do waszego domu mrówki, pozbędziecie się „dzikich” lokatorów. Sposób ten działa też na mszyce i karaluchy. Proszek do pieczenia zadziała też jako wybielacz do jasnego prania. Wystarczy użyć go jak zwykłego proszku - wsypać 1-2 opakowania proszku do komory na zwykły proszek i wstawić pranie. Proszek do pieczenia pozwoli wam też pozbyć się kamienia i osadu z kafelków i baterii. W jaki sposób? Sprawdźcie.

Proszek do pieczenia... i do sprzątania 

Proszek do pieczenia da sobie radę z brudem i pleśnią w całym domu, w tym w trudno dostępnych miejscach. Wystarczy wymieszać go z odrobiną wody na gęstą pastę czyszczącą i nanieść na ściereczkę, gąbkę lub nieużywaną szczoteczkę do zębów. Szczoteczka elektryczna da jeszcze lepsze rezultaty. Po naniesieniu na powierzchnię zostawcie pastę na 20 minut, by miała czas zadziałać. Zmyjcie wodą, a następnie wytrzyjcie do sucha.

Z proszku do pieczenia zrobicie też płyn czyszczący do szyb kabiny prysznicowej oraz kranów i uchwytów. Wystarczy połączyć podobną ilość proszku do pieczenia, octu jabłkowego i nabłyszczacza do zmywarki (np. 30 g, 30 ml i 30 ml), a następnie wlać 2 szklanki wody i wymieszać. Płyn przelejcie do dużej butelki ze spryskiwaczem i stosujcie, jak każdy inny środek do mycia kabin prysznicowych. Dzięki temu pozbędziecie się kamienia na dłuższy czas.