Pleśni trzeba pozbywać się od razu. Jeśli będziecie z tym zwlekać, przerodzi się ona w szkodliwe dla samopoczucia i trudniejsze do usunięcia grzyby. Na skutki wdychania zarodników grzybów narażone są szczególnie dzieci i seniorzy, a także osoby, które mają problemy z astmą i alergie. Długotrwałe wdychanie zarodników grzybów może prowadzić do spadku odporności i zaburzeń pracy układu hormonalnego, a nawet zaburzeń pracy mózgu. Dlatego, jeśli zauważacie w domu podejrzane plamy (nawet niewielkie), zadziałajcie od razu. 

Skąd w domu bierze się pleśń?

Pleśń nie wybiera - pojawia się zarówno w nowych, jak i starych budynkach. Przyczyny najczęściej są dwie: nieodpowiednia cyrkulacja powietrza i zbyt duża jego wilgotność. Optymalna wilgotność powietrza w domu wynosi od 40 do 60%, przy czym widełki te zależą od temperatury, jaką utrzymujecie. Im cieplej, tym niższa w tym przedziale powinna być wilgotność.

Przyczyną pleśni często jest też przeciekający dach lub wadliwa wentylacja czy też izolacja cieplna (lub jej brak). Niewłaściwa izolacja termiczna sprawia, że w niedocieplonych miejscach zaczyna się zbierać para wodna. Pierwszy sygnał to codzienna „rosa” na szybach w oknie i na framugach - szczególnie jesienią i zimą. 

Na pewno każdy z was przynajmniej raz widział pleśń - jeśli nie u siebie, to gdzieś indziej. Zwykle rozpoznacie ją po skupiskach czarnych, zielonkawych lub rdzawych plam, które wyglądają jak zacieki. Wraz z pleśnią odchodzą warstwy farby, tapet i tynków. Ten problem dotyczy jednak tylko wierzchniej części ściany i zwykle każdy próbuje rozwiązać go w zarodku - z grzybem jest zdecydowanie więcej pracy. Jak usunąć pleśń na ścianie? Domowe sposoby są proste i skuteczne. 

Domowe sposoby na pleśń - tani i skuteczny spray

Ocet pozwala pozbyć się nawet 82% gatunków pleśni - jest więc środkiem pierwszego użytku. Na pewno macie go w swojej kuchni. Zmieszajcie go z wodą w proporcji 1:1 i spryskajcie zapleśniałą powierzchnię. Sposób ten zadziała nie tylko na ścianę, ale również w łazience. Odczekajcie 15-20 minut, a następnie umyjcie ścianę ciepłą wodą i osuszcie. Pomoże wam w tym suszarka o dużej mocy. W ciepły dzień możecie też otworzyć okna - regularne wietrzenie przy pleśni również jest wskazane. W przypadku dużych plam powtórzcie procedurę. 

Inne domowe środki przeciwgrzybicze, a przy okazji dezynfekujące powierzchnie, to soda oczyszczona i sól. Wystarczy rozrobić je z odrobiną wody na gęstą pastę i wyszorować nią ścianę - najlepiej za pomocą szorstkiej strony gąbki. Mieszankę zostawiamy na ok. 15-20 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą. Dodatkowo wchłoną one nieprzyjemny zapach stęchlizny, który wiąże się z pleśnią. Dodatkowo, po wyszorowaniu pastą a przed zmyciem ciepłą wodą, możecie też przemyć ścianę roztworem wody z dodatkiem kilku kropel olejku z drzewa herbacianego. Ma on silne właściwości antygrzybicze.

Jak zapobiegać pleśni w domu?

Utrzymujcie równowagę między dogrzewaniem domu, a jego wietrzeniem - często wystarczy nawet na 5-10 minut w ciągu dnia otworzyć okno, by zapewnić przepływ powietrza. Tym bardziej, że domownicy sami również wytwarzają wilgoć - choćby gotując, piorąc i biorąc kąpiel. Włączajcie okap, a jeśli macie okno w kuchni, otwierajcie je podczas gotowania. Pamiętajcie też o rozszczelnianiu okien plastikowych - szczególnie podczas gotowania i suszenia prania. Po kąpieli zostawcie otwarte drzwi łazienki, by para wodna nie gromadziła się w 1 pomieszczeniu.

Sprawdzajcie też na początku sezonu grzewczego swoje kaloryfery - co jakiś czas trzeba je odpowietrzać i utrzymujcie w domu stałą temperaturę. Zalecana stała temperatura pokojowa to 20 st. C. Sprawdźcie też stan kratek wentylacyjnych - wiele osób zapomina o ich istnieniu. 

Stosujcie pochłaniacze wilgoci - nawet te domowej roboty, oraz osuszacze powietrza. Pleśń i grzyby oprócz wilgoci lubią też ciemne miejsca. Co jakiś czas przemeblowujcie mieszkanie, zapewniając dostęp światła i powietrza ciemnym do tej pory zakamarkom.