Folia bąbelkowa służy nie tylko do pakowania przedmiotów czy pstrykania w stresujących momentach - zastępuje wtedy antystresowy „gniotek”. Nie zużywajcie jej w ten sposób, bo jeśli wypstrykacie bąbelki, niczego delikatnego w nią już nie zapakujecie. Zróbcie z nią coś znacznie bardziej praktycznego - dajcie jej drugie, a nawet trzecie życie w domu. Nawet, jeśli ją zabrudzicie, po przepłukaniu wodą z mydłem i wysuszeniu, będzie nadawać się do ponownego użycia. 

Co zrobić z folii bąbelkowej? 3 zaskakujące domowe zastosowania

Dzięki bąbelkom folia skutecznie zabezpiecza różne przedmioty przed obijaniem się o siebie. Jeśli wasze szafki kuchenne lub szuflady „strzelają” przy zamykaniu, możecie je wygłuszyć za pomocą wąskiego paska folii. Wystarczy przyczepić go do szafek, w miejsce gdzie drzwiczki stykają się przy zamykaniu z frontem.

Spójrzcie na folię w kreatywny sposób. Tworzy ona regularny, ciekawy wzór. Czasami bąble bywają większe, innym razem bardzo drobne. Wzór z folii możecie odbić na domowym torcie lub cieście pokrytym kremem. Niech goście zastanawiają się, co to za szablon cukierniczy do tortów i gdzie go można kupić. 

Trzecie niebanalne zastosowanie folii bąbelkowej to ochrona termiczna zakupów. 

Folia bąbelkowa - ochrona termiczna waszych zakupów

Torba termiczna pozwala na powrót z zakupów bez ryzyka rozmrożenia mrożonek i „wygrzania” mięsa z lodówki. Przydaje się zwłaszcza, gdy robicie spore zapasy. Pojedyncza, sklepowa torba tego typu kosztuje zwykle kilka złotych. Jeśli za każdym razem kupujecie nową torbę (bo zapominacie zabrać wielorazówkę z domu), zróbcie ją sami z folii bąbelkowej i powieście w widocznym miejscu, wraz z pozostałymi wielorazowymi siatkami na zakupy.

Folia bąbelkowa chroni nie tylko przed uszkodzeniami, ale izoluje też od ciepłej temperatury, która rozpuszcza lód. Dzięki niej wasze zakupy zachowają dłużej niską temperaturę. Bąble zabezpieczą też resztę produktów czy tapicerkę auta przed spływającą wodą z rozmrażających się opakowań.

Jak zrobić torbę termiczną z folii bąbelkowej?

Przygotujecie ją w zaledwie kilka minut. Do zrobienia domowej folii termicznej potrzebujecie:

  • wielorazowej reklamówki z grubszego plastiku
  • kawałka folii bąbelkowej, zbliżonego wielkością do wielkości reklamówki
  • zszywacza

Na kawałku folii odrysujcie długopisem od reklamówki 2 prostokąty. Obróćcie reklamówkę na 2. stronę i przypnijcie zszywkami odcięte kawałki folii do reklamówki. Wywińcie reklamówkę z powrotem na wierzch. Jeśli chcecie, dodatkowo, w górnej części reklamówki możecie przyszyć rzep, który pozwoli wam zamykać torbę. Rzep wybranej długości kupicie w pasmanterii.