Nieumiejętne mycie patelni może je uszkodzić, a nawet zniszczyć. Zwłaszcza tłusty, przyschnięty do powierzchni brud jest utrapieniem w kuchni. Okazuje się jednak, że istnieje prosty sposób na doczyszczenie kuchennych akcesoriów bez użycia ostrego druciaka i drogich, silnych detergentów. Niezbędna będzie za to woda. Dopilnujcie tylko 1 rzeczy.

Jak wyczyścić brudną patelnię bez detergentów?

Bez detergentów umyjecie do czysta patelnię żeliwną. Jeśli przywarły do niej zaschnięte kawałki jedzenia – łatwo je usuniecie przy pomocy gorącej wody. Co dokładnie należy zrobić? Postawcie patelnię na kuchence i napełnijcie ją wodą na ok. 5-6 cm wysokości. Doprowadźcie wodę do wrzenia i gotujcie przez kilka minut.

Już po chwili kawałki jedzenia zaczną same odchodzić od powłoki naczynia. Dodatkowo możecie użyć też drewnianej szpatułki, którą bez problemu usuniecie resztki żywności. Następnie zdejmijcie patelnię z kuchenki i odstawcie na ok. 15 minut do ostygnięcia. Na koniec wylejcie wodę, opłuczcie patelnię i wytrzyjcie ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Ten trik nie sprawdzi się przy patelniach teflonowych. 

Jak wyczyścić brudną patelnię - tanie, domowe sposoby

Użycie gorącej wody to nie jedyna metoda na pozbycie się brudu z patelni żeliwnej. Dobrze sprawdzi się też zastosowanie soli – działa jak ścierny środek czyszczący, który łatwo i szybko pozwoli na uśnięcie przywartych do patelni resztek jedzenia. Powierzchnię jeszcze ciepłej patelni (ale nie gorącej) musicie posypać solą i zalać odrobiną gorącej wody. Sól swoją konsystencją będzie wtedy przypominała pastę czyszczącą, którą należy rozprowadzić za pomocą gąbki. Na koniec wystarczy opłukać patelnię z jej pozostałości.

Dobrze sprawdzi się też połączenie ziemniaka i soli. Ziemniaka przekrójcie na pół i przetrzyjcie nim powierzchnię patelni, następnie wsypcie łyżkę soli i za pomocą ziemniaka czyśćcie naczynie. Później wystarczy je opłukać z resztek soli i wytrzeć do sucha.

Możecie zastosować także inny, sprawdzony przez nas patent. To sprytna metoda wykorzystania resztek, żeby ich nie marnować. Końcówki selera naciowego trzeba pokroić w mniejszą kosteczkę i wrzucić na przypaloną patelnię. Wlejcie wodę, a następnie zagotujcie przez około 15 minut. Po tym czasie wyciągnijcie seler naciowy i przetrzyjcie zmywakiem resztki osadu oraz spalenizny. Dlaczego to działa? Enzymy zawarte w selerze wspomagają rozpad resztek tłustego brudu i ułatwiają oderwanie ich od powierzchni patelni czy dowolnego naczynia. Już po jednym takim zabiegu powinniście być w stanie doczyścić całą powierzchnię nawet z uporczywych zabrudzeń.

Ostatnim sposobem, który możemy wam polecić z czystym sercem, jest sięgnięcie po ketchup. Kwasy w nim zawarte sprawiają, że tłuszcz odchodzi bez trudu. Istotne jest, aby ketchup zawierał w składzie ocet spirytusowy czy jabłkowy, który pomoże rozpuścić spaleniznę i przyschnięte zabrudzenia.